| alexRE a întrebat:

Maine doresc sa ma duc sa donez sange, ma intereseaza mai mult sa imi aflu grupa sanguina ca nu o stiu... vreau sa va intreb daca e ceva riscant in treaba asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte de a dona sânge trebuie să faci analize pentru depistarea eventualelor afecțiuni interne și dacă ești sănătoasă poți dona sânge și tot atunci afli și ce grupă de sânge ai!
Pa, pa.

| Flaviius87 a răspuns:

Nu este nimic riscant. Eu am donat de doua ori pana acum la interval de vreo 12 luni... Dacă donezi de cateva ori in mod regulat (la 3 luni cred ai voie sa donezi iar), atunci singurul risc este sa devii dependent - adica sa simti dureri de cap sau alte simptome in cazul in care nu mai donezi.
Daca donezi o data pe an nu se va intampla absolut nimic - ba chiar este indicat deoarece oferi ocazia regenerarii sangelui - ca si cantitate, se va reface in 48 de ore - dar calitativ in 3 luni (din cate mi-aduc aminte)
Succes!

| Fillaide a răspuns:

Nu cred ca e nimic riscant, in plus faci o fapta buna.

| blackwidow a răspuns:

Nu, nu ai de ce sa-ti faci probleme. E o chestie nobila as numi-o pentru ca foarte putini oameni mai fac asta in ultimul timp in Romania. Du-te cu incredere si fii mandru de tine ca faci asa ceva. Inainte sa te duci iti recomand sa citesti aici: http://www.atentie.info/......rticol.php Sunt niste reguli de care trebuie sa tii cont ca sa nu te duci degeaba sa donezi(ei dupa ce termina pe ziua respectiva cu adunatul sangelui il trimit la laborator. Acolo ei il testeaza(nu pot merge pe incredere) si daca gasesc ceva care nu e de bine, il vor arunca) Numai bine si felicitari inca o data pentru alegerea facuta.

| AnnyMaryLupy a răspuns:

Bunahappy! E foarte bine ce faci, faci o fapta buna, Ma Bucurhappy! Nu este nimic riscant stai linistit! Sper sa fie sangele donat cu succes! Sper ca te-am Ajutat! Ceau si Baftawavekiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai de ce sa-ti faci griji. Un om sanatos nu pateste nimic prin donarea a ~400 ml de sange. Daca e sa ai vreo slabiciune din acest punct de vedere tot ce vei pati este ca vei incepe sa ai senzatia de ameteala in timpul donarii. In acel moment, doctorii ce te supravegheaza te vor opri din donat. In cateva minute iti vei reveni dupa ce vei consuma niste lichide.
PS: tine cont ca este un lucru benefic organismului sa donezi sange la intervale mari si regulate de timp.

| casp3r a răspuns:

Gasesti toate informatiile aici: http://www.ctsbucuresti.ro/conditii_admisibilitate.html. Este siteul oficial al CTS Bucuresti.