| anonim_4396 a întrebat:

Maine trebuie sa merg la spital sa-mi scot unghia de la degetul mare de la picior si sunt speriata rau de tot. Mama mi-a spus ca inainte sa mi-o scoata o sa-mi faca o anestezie.
Sper ca o sa-mi faca cu adevarat anestezie, nu? Sau e o minciuna de-a mamei sa ma faca sa merg la spital?
Si totusi, cat de rau o sa ma doara si in cat timp o sa-mi creasca inapoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Nu cred c-o sa te doara, intr-o zi eu m-am lovit tot la degetul mare de la picior si am facut hematon, apoi jumatate din unghie mi-a cazut dupa un timp apoi dupa un timp mi-a crescut!

| YayuK a răspuns:

Mai mai ai aceeasi problema ca mine. Am patit si eu. Da, iti face anesteziehappy Depinde acum si in ce stare e unghia. A mea se mai tinea foarte putinlaughing Nu m-a durut cand a scos-o. Deci nici pe tine, oricum. Nu vreau sa te sperii dar stii cand va durea? Dupa! Ca va ramane carne vie acolo si cand vei pune apa oxigenata vei urla de durere. Se va lipi si pansamentul. De aceea, e bine sa stai fara pansament. Sa stai la pat si sa picuri des apa oxigenata. Unghia creste in functie de organism. In general, la picioare intre 5 luni si un an. Mie mi-a crescut in 3 luni laughing

| TiberiusC a răspuns:

Deci..anestezie iti va face pentru ca doare si daca ti-a facut anestezia nu ai sa mai simtit durerea, si anestezia are un efect de peste 1ora din cate stiu eu, inapoi iti va creste in maxim 4 saptamani, dar atentie:Fereste-ti degetul de la care iti va scoate unghia de praf si pune un plasture pe degetul respectiv sa nu intre "alte minuni din aerul liber, intelegi tu".
Sanatate si numai bine.

| florynutza12 a răspuns:

Si eu am fost operata la degetul mare de la picior, pe mine ma anesteziat.nu dureaza mult operatia cam 15-20 de minute.eu am fost operata acum un an si mai trebuie sa-mi creasca un pic unghia, sper ca te-am ajutat