| Raluca1724 a întrebat:

Maine trebuie sa plec la stomatolog sa-mi scoata doua masele si am asa o frica. Stiu ca se face anestezie. Sper sa nu doara happy Voi cum ati depasit frica? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alex >D a răspuns:

Deci, pentru inceput sa nu te sperii de ce voi zice. O sa-ti faca la inceput o anestezie, care ce-i drept o sa doar 1-2 secunde! Atat. dupa, daca nu prinde tot, o sa-ti mai faca una DAR! nu o sa mai simit nimic pentru ca acel loc e total amortit, dar trebuie sa-ti amorteasca si limba si o bucata din falca sa zic asa, inspre gura. Cand o scoate, daca e intreaga, NU SIMTI! nimic... doar dupa ce va trece anestezia o sa doara putin ( E rana acolo, deci. ) dar in doua zile nu mai simti absolut nici o jena, iar dupa 1 saptamana poti chiar manca in acel loc. Eu zic ca merita cateva ore de durere suportabila in loc de acele crize de masea, ca stiu cum e!

HAi happy Curaj!

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pozitiv că trebuie să treci și peste asta.
Pa, pa.

| Rizer a răspuns:

Tu le scoti acum dar pe urma ce ai sa faci? Stai asa fara ele? ai grija!

| dulcik a răspuns:

Am avut un prieten care ii era frica de anestezie si cu o seara inainte de anestezie s-a imbatat crita. Sfatul meu e sa stai calma si sa te gandesti la ceva frumos

| dragosh a răspuns:

Ultima oara cand am fost la stomatolog sa mi se scoata un dinte a fost in clasa a-5-a. Cea mai mare durere a fost cand mi s`a facut anestezialaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Raluca1724 explică:

Multumesc pentru sfaturi!
@Denysa-Myhaela e cam complicat, pentru ca eu nu pot manca bine, ele de abia se mai tin, din acest motiv trebuie sa plec la stomatolog sa le scot, sa nu se infecteze radacina. Trebuie sa mestec mancarea incet de tot, ca au inceput sa ma doara. Maine o sa iau ceva usor de mancat. De abia astept sa le scot mai repede si sa scap de probleme! happy

| Raluca1724 explică:

Multumec tuturor de sfaturi! kiss Imediat plec la dentist, sper ca nu voi intra in panica happy

| RainDrop a răspuns:

Nici cum, pur si simplu nu mi-a fost frica.

| Symona a răspuns:

Doamne, laughing) rad si acum cand imi amintesc.eram la fel ca tine. Am intrat inauntru, m-am asezat pe scaun si tremuram de frica laughing Si cand m-a pus sa deschid gura dadeam din maini si din picioare dar nu am simtit absolut nimic asa ca nu te ingrijora! happy

| Denysa-Myhaela a răspuns:

Sa mananci bine inainte de a merge; a stomatolog pentru. ca anestezicul ala o sa iti faca rau daca nu mananci, in rest nu o sa te doara deloc/
Succes:-::p

| PoUfOuLeTe a răspuns:

Si eu am trecut prin asta si muream de frica.Am tinut pumnii stransi si inainte am citit mesaje de dragoste pe care le primisem de la prietenul meu.Eu asa am reusit sa trec peste asta! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchide ochii si strange tare din maini.Se va termina inainte sa-ti dai seama.
Daca cumva incepe sa te doara roga dentistul sa te lase putin sati mai tragi rasuflarea.

| ilona_7699 a răspuns:

Inchizi ochii si astepti.Nu ai de ce sa te sperii deoarece nu doare absolut deloc, anestezicul isi face efectul foarte repede si nu simti decat instrumentele cu care se face operatiunea.Este foarte important sa respiri! Ps: pe nas