| UnIngerRanit a întrebat:

Mama mea este bolnava de astm bronsic de vreo cativa ani.De cateva sapamani doar ce a venit din spital si se simtea mai bine.Insa de vreo 2-3 zile dupa ce mananca tuseste pana vomita. Ce s-ar putea face? Care este cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monique a răspuns:

Probabil face alergie, fie la ceva din mancare, fie de la ceva din casa (detrgent, praf). Mai exista riscul sa aiba vreun stafilococ in gat, si acela cand e dernajat de mancare, sa reactioneze. Cel mai e sa-si faca analizele de sange (sa vada la ce e alergica) un exudat faringian si un coprologic (uneri si viermii intestinali dau astfel de reactii), si in functie de rezultat va vada ce e de facut. Eu zic sa incerce si tratamente naturiste si homeopatice. Momentan nu imi vine in minte decat ceaiul de trei frati patati, care o sa o ajute sa suporte mai usor alergia si ii curata sangele de toxine. Sa caute un medic bun si dedicat meseriei care sa-i recomande chestii mai naturiste si de calitate( gelul de aloe asemeni e bun, daca il tolereaza).

2 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Astmul bronsic implica uneori si alergie la anumite alimente.Vezi sa nu fie alergica la vreun aliment ceea ce ii declanseaza criza de astm.

| staysmart a răspuns:

Dupa analize, poate incerca si un tratament homeopat pentru astm. Uite o lista de remedii homeopatice: http://astmbronsic.com/tratament-homeopatic-pentru-astm
Gaseste un medic homeopat de incredere (musai verifica sa fie si medic, nu doar homeopat) si incearca, este posibil sa scape de crize fara sa mai ia medicamente.