| camelia4949 a întrebat:

Mama mea urmează un tratament pentru lupus eritematos sistemic cu plaquenil,acum ca nu se mai fabrică medicamentul nu stie cu ce să îl înlocuiască. țin sa specific ca medicul de familie nu îi spune nimic pentru ca nu a vrut să participe la o testare a unui nou medicament. puțin ajutor daca se poate va rog cu ce poate să il înlocuiască, va rog dacă nu sunteti siguri să nu răspundeți, mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Medicamentele se prescriu de medicul de familie in baza unei scrisori de recomandare de la medicul specialist.Parerea mea este ca trebuie sa mearga la specialist pentru un tratament asemanator.Cu alt medicament dar cu aceeasi substanta de baza.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din moment ce a fost scos medicamentul, eu inteleg ca nu era atat de performant (in fapte sau economic).

De asemenea inteleg ca trebuie sa mearga la alt doctor de familie, daca vrea sa schimbe ceva.

Si de asemenea inteleg ca are boala mai de demult, iar medicamentul acela nu trata ci mai degraba tinea sub control.

O cautare pe net pentru medici alternativi (homeopatie, biorezonanta, etc) ar fi o solutie complementara la solutia medicala alopata.

Oricum ar fi, as sugera sa NU participe la testarea de noi medicamente deoarece intr-un loc poate repara si peste tot strica. D-aia este inca experimental.

| liliacALB a răspuns:

Substanta activa in cadrul acestui medicament este sulfatul de hidroxichinolona, folosita in mod obisnuit pentru tratarea bolilor autoimune de tip lupus. Nu e vorba de niciun medicament experimental. "Plaquenil" este doar denumirea comerciala. Daca intr-adevar nu se mai fabrica, acest lucru nu poate fi decat din considerente economice. Desigur ca poti gasi alte medicamente (cu alte denumiri comerciale) care sa contina fix aceeasi substanta activa. Dar cel mai bine sa mergi cu mama la un medic specialist de interne, el iti va recomanda si dozele necesare.
Uite aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/hidroxiclorochina-drajeuri_10966