| Superior a întrebat:

Mananc mereu Fast-Food,cartofi prajiti cu inner si sos de usutori,shaorma, kebab si hamburgeri (rar o ciorba sau o salata ca ma obliga mama) si totusi nu ma ingras! Am 15 ani si am undeva pe la 50kg. E de bine, avand in vedere dieta mea extrem de "sanatoasa"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Stai linistit, urmeaza sa te ingrasi cand mai cresti si metabolismul tau devine mai lenes. Si fiind obisnuit sa mananci junk food nu o sa te mai poti opri sau sa mananci altceva, iti garantez ca o sa te ingrasi.
Si chiar daca nu te ingrasi acum pun pariu ca daca iti faci un set de analize multe o sa-ti iasa rau. Ar fi bine sa renunti la dieta asta.

Multa sanatate.

| Superior explică:

Acum o luna am facut analizele si doctorul a spuns ca erau foarte bune happy

| CuriousStuff a răspuns:

Colesterolul era pe acolo? 200 si cat era? happy

| Superior explică:

Habar n-am, daca doctorul a zis ca sunt sanatos tun, nu m-am mai uitat happy De cautat nu stiu unde mai sunt...

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

O sa vezi la autopsie cit de bine e. De fapt stai, ca nu o sa mai vezi atunci.

| Superior explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu inteleg gluma straight face

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Superior):

De la alimentatie nu intelegi. Maninci prostii, te si timpesti, pe linga celelalte beneficii pentru sanatate.

| Mayhem666 a răspuns:

Te invidiez!
Eu am 60 de kg, si vreau sa ajung la 55 sau 57, si mananc foarte sanatos, exceptand chipsurile si cola, la care am renuntat de o saptamana.
Bine, am 60 de kg, dar am inaltimea de 175 de cm.

| Superior explică (pentru Mayhem666):

Tot 175cm happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Si care e secretul tau? Cum de reusesti sa fii atat de slab? Vreau si eu.

| Superior explică (pentru Mayhem666):

Sincer,nu cred ca am un secret happy Pur si simplu mananc ce vreau,cand vreau. Apropo, daca tot te cheama AnimeLover, stii niste animeuri asemanatoare cu High School DXD, Kampfer, Akame Ga Kill?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Asta e lista mea de anime-uri vazute, poti sa cauti aici ce-ti pofteste inima :
https://myanimelist.net/animelist/AnimeLover6051?status=2
Pe astea le vad momentan :
https://myanimelist.net/animelist/AnimeLover6051?status=1
Si pe astea urmeaza sa le vad (majoritatea inca nu au aparut) :
https://myanimelist.net/animelist/AnimeLover6051?status=6

| Harley18 a răspuns (pentru Superior):

Esti ok.
N-ai de ce sa iti faci probleme, poti sa mai pui cateva kg in timp, mai incearca si alte diete.
Te pup! kiss

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mayhem666):

Stai asa, sa imi aduc aminte. Tu esti mascul, corect? Si la 175 vrei sa ajungi la 55-57 de kile? Amice, no offense... ESTI IDIOT?

| Mayhem666 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Care e problema ta? E cumva corpul tau? NU! E coprul meu, si fac ce vreau cu el. Daca vreau pot sa ajung si la 120 de kg, sau la 30 de kg si sa devin anorexic, ca asta nu te afecteaza pe tine. Asa ca nu vad care e problema ta sa ma critici. Mai intai uite-te la tine si apoi comenteaza despre altii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mayhem666):

La 1,87 sunt un pic peste cit imi trebuie sa ma simt confortabil 100%, avand vreo 89 de kile. In alta ordine de idei, metabolismul meu se cam schimba incet-incet catre ala de mosneag. Problema mea sunt astia care fac chestii complet impotriva firii. Nu, nu am nimic cu homosexualii. Tu parca ai vreo 20 de ani, si vrei sa te dea vintul jos din picioare... ok, unde puii mei e logica aici? Da-mi macar un motiv de bun simt.
P.S. Habar nu ai tu, dar comportamentele in genul asta ne afecteaza pe toti. In loc sa fie o salvare disponibila ca sa salveze un copil sau un adult in floarea virstei de la un accident, ei sunt ocupati sa mearga dupa vreun tembel care a lesinat de foame sau unul care a bagat in el pana a facut stop cardiac.

| Mayhem666 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu-mi pasa de parerea ta, cum tu te simti bine la 89 de kg, asa si eu ma simt bine la 60 de kg, si o sa ma simt si mai bine cand o sa am 55 de kg.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu ma simt bine la 89, asta ziceam. Dar nah, tendinta la varsta mea e de ingrasare, in special avand in vedere ca nu prea fac miscare. In cazul tau, incercam sa caut o logica de ce ai vrea sa fii mai slab la o varsta cand conteaza pentru sexul opus un patratzel, un biceps, o treaba. Chiar si pentru acelasi sex, daca esti gay. Nu conteaza orientarea, conteaza ce e normal. Tu ai o greutate usor sub cit ar trebui, si vrei mai putin. Care e logica aici? Ce imi scapa? Cu ce te avantajeaza? Ai primit cadou vreo armura de aur si nu intri in ea?

| Mayhem666 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ai cum sa intelegi. Nimeni nu poate intelege asta. Nu vreau sa ma mai cert, asa ca o sa inchei conversatia aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai fi uimit cate pot sa inteleg. Nu e musai sa consider normal sau ok chestiile pe care le inteleg, desigur. Vad multe anomalii in jur si pe majoritatea nu le pot schimba, dar si intelegerea lor e un pas important. Incearca macar sa explici cum vezi tu treaba asta, te rog. E treaba ta, asta e, nu esti frate-meu sa ma doara capul in mod deosebit de cum o duci. Dar chiar vreau sa inteleg cum rationezi tu in cazul asta. Daca erai vreun manelist care vrea sa isi ia BMW dar nu are venit decat pensia de urmas de la tac'su, stiam ca nu am cu cine discuta, dar tu pari un omulet ok. Chiar binisor peste medie, dar unde avem inteligenta, avem si o gramada de pitici pe creier, proportional (nu m-am dat perfect pe nicaieri, doar ca in general nu cer sfaturi legat de piticii mei online).

| cristimihailov a răspuns:

Stai linistit. Ca vin si bolile.
Nu te speria. Esti tot om.
Doar ca la unele persoane intarzie o perioada. Si cand vin, vin toate la intalnire.

| ALGator a răspuns:

E de bine. Inca. Ti s-a dat o sansa, nu iti bate joc de ea.
Nu trebuie sa tai tot ce-ti place de pe lista. Redu sau elimina bauturile dulci, mainca variat (verdeata fructe, carne, paste-piine). Mincarea gatita (cea care ia timp sa fie gatita) e de calitate si e si ea buna.
Combina cu miscare.
Daca te rasfeti si consideri ca "tu nu accepti asta" vine o vreme cand platesti si nu iti va conveni. Oricum, la 15 ani ai inca timp sa te reglezi.

| Felissa13Eden a răspuns:

Ce noroc! :/

| tpuuser999 a răspuns:

Ai ceva foarte special pentru care te invidiaza toti vecinii si o mare parte dintre fete. In limbaj popular se numeste "piele de drac", manaci mult si nu te ingrasi happy.

Acum, daca ar fi sa vorbim serios, sunt foarte mici sansele sa ai o problema. Dar ar trebui sa fii mai atent, pentru ca aparent mancarea nesanatoasa ii ataca si pe cei care nu se ingrasa (de exemplu, colesterolul si operatiile de bypass sunt destul de populare printre cei mai slabuti cu dieta "de Mc").

| Harley18 a răspuns:

Zi-mi si ce inaltime ai, mereu greutatea trebuie sa fie in raport cu inaltimea.

| Nistor_Claudiu_1984 a răspuns:

Mute persoane pe care le cunosc au fost in situatia ta si abia dupa o perioada de timp s-au ingrasat

| Superior explică (pentru Nistor_Claudiu_1984):

Dieta asta o am de la 11 ani happy