| dulcikademine a întrebat:

Heii.Am o problema: sunt grasa! Am 1.56 inaltime 56-57 de kg si 11 ani.Mananc fructe, mancare gatita( fast-food mai mancam anul trecut cand mama avea treaba si nu avea timp sa imi faca de mancare), si parintii mei nu prea beau suc, tata putin si mama deloc deci in casa nu prea avem suc, si cand aveam nu beau aproape deloc.Seara mananc salata de pui cu rosii, castraveti, salata, ardei.Insa mananc paine(cam multa dar simt ca mancarea nu are gust fara. la cartofi prajiti si salate nu.)Vara e fff cald si mananc 2 ingetate pe zi.Cand prietenii is iau cipsuri, popcorn, kubeti eu iau dar nu chiar tot.
Puteti sa imi spuneti o anumita alimentatie( cu inhetata pentru ca e cald).Dar nu una cu putina mancare sau doar cu o anumita mancare nehranitoare. Vreau un meniu cat de cat variat, sanatos, cu inghetata si gustos. ex seara( sa mananc salata de pui-usoara, sanatoasa, hranitoare, gustoasa).
PS: nu mananc carne grasa (la porc doar cotletele si pui). Cartofi prajiti nu manac multi, in casa ai mei nu cumpara dulciuri si pizza la strad( eu cred ca nu ingrasa ) si bani am doar 1.50 lei la mine pentru ca atat e inghetata care imi place si nu vreau sa am mai multi ca SA imi cumpar prostii.
Pepenele rosu, ciresele si nectarinele ingrasa daca mananc mai multe?
Si sport sa nu ma luati tare( alerg incet, ma chinui sa fac 4 flotari si inainte faceam 15 usor).Am tot incercat sa fac sport dar m am lasat. deci daca imi propuneti exercitii sa nu fie grele din prima. sa ma luati foarte usor.
Nu vreau raspunsuri ironice si de genu is bine sau sa mananc doar un pumn de orez pe zi

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Ar fi bine sa mananci :
- fructe (exceptie bananele)
- legume (exceptie linte, naut, fasole, cartofi)
- carne de pui, peste(dar nu gras), curcan
- apa plata, ceaiuri
- paine neagra daca simti neaparat nevoie dar cat mai putina, cam 3 felii maxim!
- mancare de casa, alimentele sa fie fierte, crude sau pe gratar
Nu consuma :
-chipsuri, snacksuri, sticksuri etc
- bauturi cu acid
- fasole, linte, naut, cartofi
- banane
- seminte de orice fel
- avocado
- uleiuri prea multe
- lapte gras (ai voie lapte degresat, iaurt natural slab)
- smantana, unt, margarina
- spaghete, orez, paine alba
- carne de porc, gasca, vita, vanat, peste gras

Sport e bine sa faci cate 5 abdomene, o tura de alergat, niste gimnastica, sari coarda... Ia-o incet, cum crezi tu, dar nu le elimina complet. Ar fi foarte bine sa te misti 1h pe zi.
Dormi noaptea 8 ore, eventual si 2 ore la pranz. Nici prea mult dar nici prea putin somn nu e ok. Cele mai importante ore de somn sunt intre 22.00 - 00.00, somnul cel mai odihnitor.
Mergi cu bicicleta, cu rolelele, danseaza, fa orice sport distractiv. Iti va creste moralul.
Orice aliment fie el chiar fruct, trebuie consumat cu moderatie. Daca mananci sa zicem 2 kg de cirese, te poti ingrasa. Din cate am auzit, cantitatea din fiecare aliment consumat pe zi nu trebuie sa depaseasca continutul palmelor ca sa ma exprim asa...
Asta e cam tot ce trebuie sa stii. Sper ca am ajutat. Spor la slabit!

| dulcikademine explică (pentru AnonimaOk):

Multumesc pentru sfaturi.Fructe nu manac chiar la kilograme.
Dar eu dorm 10-11 ore.Asta e vreo problema?

| AnonimaOk a răspuns (pentru dulcikademine):

Nu este rau, dar macar nu mai dormi si la pranz. Daca dormi prea mult nu prea ajuta happy