Întrebare recomandată | raul230 a întrebat:

Mâncărurile/snacksurile produc apariția coşurilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, in special lactatele, dulciurile si grasimile.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu a fost dovedit, mai mult apar din cauza stresului sau genetic.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Anumite mancaruri si alimente produc cosurile si agraveaza acneea, ele sunt:
1. Ciocolata
2. Prăjelile
3. Sucurile carbogazoase sau alte produse cu mult zahăr
4. Excesul de carbohidraţi (pâine albă, paste din făină albă, orez)
5. Lactatele grase.
Conform Academiei Americane de Dermatologie, nu exista nici o legătura clara între chipsuri sau alte alimente bogate in grasimi, alimente bogate in sare si acnee. Singurul grup de alimente gasit vinovat potential pentru dezvoltarea acneei sunt lactatele. Si chiar și această legătură se află în dezbatere. Cu toate acestea, potrivit celor de la Science Daily, unii oameni care au deja acnee pot observa o crestere a simptomelor atunci cand mananca anumite alimente, cum ar fi chips-uri sau snacks-uri. Desigur, atingerea fetei cu degetele uleioase dupa ce ati consumat chips-uri/ snacks-uri ar putea lăsa reziduuri pe fata. Acestea blocheaza porii, hrănesc bacteriile și contribuie la aparitia acneei.

| nda a răspuns:

Da! Fastfood-urile, sucurile (pepsi, cola, fanta), snacksurile, ciocolata, tot ce are cacao, mancarurile prajite, lipsa de odihna, hidratare necorespunzatoare etc. Toate astea pot duce la aparitia cosurilor.
Inlocuieste sucurile cu apa, mananca mai mult fiert si mai putin prajit, spala-te cat mai des cu sapun cu ph neutru si cu siguranta te va ajuta.

| Laura78 a răspuns:

Deci, cosurile apar in procent de aproximativ 90% datorita hormonilor, dar exista numeroase alte motive datorita carora apar cosurile, diferenta este ca odata cu hormonii sansele sunt sigure sa iti apara cosuri, iar in schimb datorita hranei riscurile aparitiei lor sunt mult mai scazute.

Ca sa iti raspund la intrebare, o sa iti dau cateva exemple pe care au fost realizate studii, dci sunt dovedite stiintific.
In primul rand, lactatele produc acneea.

Acneea este rezultatul unei combinaţii de factori – exces de sebum, exces de celule moarte şi bacterii. Coşurile apar atunci când foliculii piloşi (sau "porii", cum le spunem noi) se "înfundă" cu un fel de dop format din sebum şi celule moarte. Aşa apar comedoanele, adică punctele albe şi punctele negre, care sunt neplăcute, dar mai puţin vizibile.
"Laptele conţine, pe lângă proteine şi nutrienţi, ingrediente biologice precum factorul 1 de creştere a insulinei, similar cu insulina, şi un alfa redus de hormoni sexuali", spune Clement Adebamowo, medicul care a condus studiul.
Acestea duc la creşterea producţiei de sebum, o substanţă uleioasă care bocheză porii. Optează pentru laptele de migdale în schimbul celui de vacă şi, după două luni, vei observa diferenţa.

Stresul, de asemenea are un efect negativ asupra fetei, ca si soarele excesiv, carbohidratii

Lactatele
Un studiu al Academiei Americane de Dermatologie arată că un consum de lapte, de două ori pe zi, predispune la acnee.

"Laptele conţine, pe lângă proteine şi nutrienţi, ingrediente biologice precum factorul 1 de creştere a insulinei, similar cu insulina, şi un alfa redus de hormoni sexuali", spune Clement Adebamowo, medicul care a condus studiul.

Acestea duc la creşterea producţiei de sebum, o substanţă uleioasă care bocheză porii. Optează pentru laptele de migdale în schimbul celui de vacă şi, după două luni, vei observa diferenţa.

Carbohidraţii
Cercetătorii cred nivelul insulinei crecute poate provoca inflamaţii la nivelul pielii. De asemenea, recomandă scoaterea zahărului din alimentaţie şi adăugarea cerealelor integrale.

Stresul
Cercetatorii cred că hormonii de stres pot agrava acneea. Anumiţi hormoni steroizi sunt eliberaţi în timpul stresului activează glandele sebacee care blochează porii. Un studiu realizat de Stanford a constatat că studenţii au mai multă acnee pe perioada stresantă a examenelor.

O aparenta rezolvare:

Omega 3 insuficient
Un studiu publicat în Lipids in Health and Disease arată că un tip de Omega 3 care se găseşte în sardine şi anşoa reduce numărul de coşuri. Produsele chimice cresc producţia de sebum, iar Omega 3 împiedică efectele negative ale acestora.

| porcarumadalina a răspuns:

Da.

| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

Da! in special alunele sau semintele ..mancarurile bogate in uleiuri si sare!

| anonimbla123456 a răspuns:

Da,si ciocolata

| dae1234 a răspuns:

Sigur ca da alimentatia este foarte importanta pentru piele si ten

| Andrei01020304 a răspuns:

Inca nu a fost dovedit. Dar eu mananc chips-uri si ciocolata si chestii d-astea de muult timp si-s complet curat.

| Cozmo23 a răspuns:

Mancarea in general afecteaza tenul pentru ca simplu spus ficatul cand are nevoie de ceva sau este supraincarcat tinde hormonilor sa lase bube pe fata, nu cosuri.Cosurile sunt ceva hormonal intalnit la varste adolescine adica pubertate.Ele se formeaza datorita sebumului in exces acesta infunda pori iar globulele albe percep asta ca fiind o rana asa ca se acumuleaza si anticorpii care se combina cu sebumul iar porul se inchide, aici de precizat ca asa numiturile cosuri nu au lichid purulent in el ci doar sebum cu globule albe.In schimb cosurile se mai pot face din cauza astupari porilor cu alte mizerii de aceea este obligatorie spalarea pe fata mai deasa, in schimb nu exista nici un studiu ce sa determine ca aceste cosuri sa apara din cauza alimentatiei!

| alexsbb a răspuns:

Nu, majoritatea coșurilor îți apar de la hormoni

| Gaystan a răspuns:

Nu,dar maturitatea da.