| Bogdiii93 a întrebat:

Masturbarea te poate afecta psihic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Excesul si lipsa unui partener, da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca ajungi la excese si vei prefera masturbarea unei relatii

| mihai69 a răspuns:

Doar dacă apleci urechea la falșii „învățați" care spun că dacă o faci, o să (o listă întreagă de nenorociri).
Dacă doar „o scuturi" și te bucuri de senzații, n-o să ai absolut nimic.

| OnuOnulică a răspuns:

In mare parte da!
Numai daca o faci in exces.
Dar daca o faci o data la cateva zile nu te afecteaza cu nimic.

| neutrino a răspuns:

Cei ce practica acest sport zic ca nu, restul, zic ca da. Ambele parti vin cu "declaratii" medicale. Viata va decide.

| Seba2013 a răspuns:

Nu numai psihic, ci si fiziologic.

Masturbarea este un comportament psicofisiologic deci minte+corp.

Masturbarea este stres cu nume propiu, ai grija cu lucrurile acestea.

| nightwriter86 a răspuns:

Doar ține minte că tot ce-i prea mult strică.