| dany_1945 a întrebat:

Medicul ginecolog mi-a prescris Yasmin pentru ovare micropolichistice... ajuta in vreun fel sau ar trebui incercat un tratament homeopat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora mea a folosit Yasmin pentru ovare polichistice si s-o facut bine. Nu are nici dureri mari in timpul mestruatiei cum avea inainte.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, in 6 luni n-ar trebui sa mai ai vreun chist daca urmezi tratamentul cu Yasmin. Nu apela la alte tratamente, acesta este foarte eficient. Fa-ti ecografie dupa 6 luni si vei vedea.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Poti consulta si un homeopat... dar sa nu intrerupi tratamentul cu yasmin... stie el de ce ti-a prescris yasmin... insa poti incerca pe langa si un tratament naturist... insa eu iti recomand sa cauti un homeopat... el va fi in masura sa iti spuna ce sa iei... sunt diferite tratamente pe baza de ceaiuri si tincturi insa eu zic ca de la yasmin o sa fie bine, iar daca esti obeza ajuta foarte mult daca slabesti... si eu am ovare polichistice... am primit ca si tine tratament hormonal si trebuie sa mai slabesc si va fi bine... multa sanatate

Bula
| Bula a răspuns:

Consulta-te si cu un alt ginecolog.

| miriam a răspuns:

La mine dupa 6 luni in urma administrarii antionceptionalelor mi-au disparut, au trecut 2 ani si nu au mai reaparut, parerea mea e sa astepti, urmeaza tratamentul si daca nu va avea efect sa apelezi la un hemeopat.-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Urmează tratamentul prescris de medicul curant și poți merge în paralel și cu un tratament hemeopat.
Tratamentele hemeopate au un calendar de administrare, administrează-le cu strictețe, nu consuma oțet și mentol. Scade eficacitatea produselor hemeopate.
Eu am făcut un tratament hemeopat pentru acufene (zgomote percepute de ureche sub forma de lovituri de ciocan într-o tablă, mai exact percepeam zgomotul făcut de sângele circulant, în mod normal nu trebuie să percepem astfel de zgomote) și nu mai am probleme nici acum.
Draga mea, mergi în paralel cu tratamentele și să-mi spui rezultatul.
Sper să îmi spui să ești sănătoasă.
Pa, pa.