| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la medicul ginecolog si am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice,mi s-a spus ca asa m-am nascut cu ele, am facut analize, le-a interpretat, dar nu mi-a dat niciun fel de tratament! Cat de grava este situatia cu ovare micropolichistice? Si ce tratament se poate lua? Este posibil sa te nasti cu ovare micropolichistice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te nasti cu ovare polichistice, te nasti cu predispozitia de a face aceasta boala si ea apare de obicei, mai ales daca mananci alimente bogate in hormoni (carne de pasare, lactate din comert), esti sedentara, mananci multe dulciuri. Situatia nu este foarte grava, dar e o boala pe care o vei avea toata viata care iti poate scadea sansele de a avea copii pe cale naturala. Ar trebui sa te vada si un endocrinolog sa verifice daca ai si rezistenta la insulina. Tratamentul poate fi legat de aceasta rezistenta la insulina (daca o ai), insotit de dieta, sau din punct de vedere ginecologic, doar un tratament simptomatic cu anticonceptionale (care tin boala sub control doar cat timp le iei, neavand nici un efect de vindecare sau ameliorare)

1 răspuns:
| BackAgain a răspuns:

Daca nu esti sigura, mergi la un alt ginecolog pentru o a doua opinia. De obicei, se da tratament hormonal. NU lua de capul tau sau dupa sfaturi de pe net tratament pentru asa ceva pentru ca ai sanse foarte mari sa inrautatesti situatia.

Nu sunt sigura daca te poti naste cu ovare micropolichistice, dar si mie mi-a zis aceeasi chestie mai demult, deci presupun ca da. Din ce mi-a zis mie atunci, principalele probleme sunt durerile menstruale mai mari si posibilitatea de infertilitate mai tarziu. Nu stiu ce varsta ai. Eu aveam vreo 13 ani pe atunci si numai ce-mi incepuse menstruatia, iar ginecoloaga mi-a zis ca era din cauza unui dezechilibru hormonal si ca se va rezolva de la sine odata ce se regleaza menstruatia. Chiar asa s-a intamplat. Deci presupun ca nu toate cazurile necesita tratament.

Oricum, cum am zis, vezi si un alt ginecolog daca vrei sa fii sigura. E o sursa mult mai de incredere decat internetul, inclusiv TPU.

| anonim_4396 explică (pentru BackAgain):

Am 22 de ani