| elcosmin a întrebat:

Merge sa iei somnifere dupa ce ai baut? Au vreun efect advers?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Uite aici Cosmin (pentru că țin la tine)

alcool + somnifere: alcoolul potenţează efectul sedativ, aşa că nu trebuie asociat la nici un medicament care are efect sedativ, asta însemnând somnifere, hipnotice, tranchilizante, sedative, antiepileptice etc. Combinaţia alcool-sedative poate genera accidente de maşină, de muncă, scade timpul de reacţie al celor care le folosesc, persoana respectivă se îmbată mult mai uşor dacă consumă alcool sub influenţa acestor medicamente decât dacă consumă alcool în afara acestor medicamente

mai vezi și aici:
http://www.romaniatv.net/......69611.html

| elcosmin explică (pentru sierra1):

Oo siera ai inceput sa ma cunisti mai bine laughing) buna

| sierra1 a răspuns (pentru elcosmin):

Să fii iubit

| elcosmin explică (pentru sierra1):

La fel fata mea laughing

5 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

E foarte periculos, bei alcool, care iti inhiba sistemul nervos si daca dupa iei somnifere care inhiba si ele bum coma direct stop respirator x_x
Ar trebui sa scrie in prospectul medicamentului ce interactiune are cu alcoolul, de cele mai multe ori are.

| RaulMA a răspuns:

Nu au, doar ca nu isi fac efectul.