| GeorgianaGeni a întrebat:

Metode naturale pentru a scapa de cosuri? (cosuri nu acnee)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Flory1999 a răspuns:

Se iau câte 10 picături de extract de hammamelis de 3 ori pe zi, timp de 21 de zile pe lună.

Limba-mielului

Se aplică pe pielea iritată ulei de limba-mielului, de 2 ori pe zi, în cure de câte 7 zile pe lună.

Migdal dulce

Aplică pe pielea iritată, de 2 ori pe zi, ulei de migdal dulce, în cure de câte 7 zile pe lună.
Gălbenele, muşeţel, flori de tei

Amestecă în părţi egale gălbenele, muşeţel, flori de tei şi fă o infuzie punând 2 linguri din amestec la 1 litru de apă; lasă vasul acoperit 7-8 minute, apoi spală zonele afectate ale pielii cu tampoane înmuiate în această infuzie.

Tinctură de gălbenele şi de smirnă

Amestecă în părţi egale tinctură de gălbenele şi tinctură de smirnă; tamponează faţa şi toate celelalte zone cu acnee, de mai multe ori, cu acest amestec

Sper ca te-am ajutat! happy