| Farcas a întrebat:

Mi-a aparut in par foarte multa matreata de la un sampon, exagerata chiar.Veau sa merg la dermatolog sa`mi prescrie un sampon bun.Am auzit ca inainte de asta ii nevoie de analize de sange; e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Nu cred ca e nevoie de analize de sange. Eu as schimba samponul. Un sampon bun nu este neaparat un sapun de firma, cu care sa te grozavesti la prietene, sau pe care-l vezi la reclamele de la TV - acelea spala creierul nu parul. Un sampon bun este samponul cu care te impaci bine. Incearca cu ulei de ricin amestecat cu galbenus de ou pe care il pui pe par, te legi cu un plastic si un prosop cateva ore, apoi te speli cu un sampon nesofisticat cu care te-ai impacat bine, te clatesti cu apa in care ai pus o lingura de otet.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Nu este nevoie de analize la singe, eu ti-as recomanda un sampon care se gaseste in farmacii este destul de scump 45 ron dar crede-ma se merita, samponul se numeste NIZORAL si este foarte bun pentru matreata deoarece este un sampon antifungic. iti spun garantat ca scapi de matreata.

| lia.d a răspuns:

Buna Timea! Pentru a scapa de matreata nu este nevoie sa-ti faci analizele de sange, decat daca vrei tu sa le faci asa ca si un control general.Trebuie doar sa te consulte un dermatolog, pentru ca sa-ti prescrie ca si tratament un sampon si eventual diverse solutii speciale care sa opreasca proliferarea celulelor intr-un ritm atat de rapid, acest ritm rapid(normal 28 zile, cand apare matreata ritmul ajunge la 4 zile)fiind determinat de o ciuperca, care exista in mod normal pe pielea capului fiecarui om dar care a fost dintr-un anumit motiv(sampon, sapun)"deranjata". In maxim o luna daca tii tratamentul, vei scapa definitiv de caeasta matreata.Multa sanatate iti doresc!

| laura64 a răspuns:

Schimba samponul si totul va fi ok.