| Volume a întrebat:

Mi-a aparut o carie sad. Cel putin asa cred. La dintele din fata, atunci cand trag aer sau cand beau apa ma doare. Mama spune ca este o carie ce a ajuns la nerv si de asta ma doare, pentru ca aerul patrunde acolo. Cum pot sa scap de ea? crying O sa merg la dentist, dar nu vreau sa fie cazul sa-mi scoata dintele pentru ca este cel din fata si o sa arate oribil!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Caria dentară netratată se poate complica cu infectii si poate duce la pierderea dintelui.Nu trece cu vederea această problemă dentară -consultă imediat medicul dentist!

| Raluca7761 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu ai ce sa ii faci.Fiind dintele din fata, nu (cred) o sa ti-l scoata, si o sa-ti puna plomba; cel putin asa ar fi normal.

| AdkVodka a răspuns:

Spalate mai des pe dinti. Acel dinte sa sensibilizat.Adica e mai sensibil incearca sa indepartezi caria prin a te spala pe dinti de 2 ori pe zi si sa iei apa de gura happy

| gaabry33la a răspuns:

Mda...dentistul iti v-a curata caria si o s-o plombeze asa am patit si eu... dupa ce am plombat durerea tot este cand respir aer rece sau beau apa foarte fierbinte sau foarte rece.deoarece acum e mai sensibil