| Yosefin a întrebat:

Mi-a aparut riduri sub ochi la 20 de ani(sunt baiat).

Ce remedii exista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Somnu' breh, somnu'.

| kiri11 a răspuns:

Citeste informatii despre crema Perle Bleue, previne cearcanele si le elimina usor, mai ales ca la varsta ta sunt foarte mici.

| HLucian a răspuns:

Riduri sau cearcane? E o diferenta destul de mare. Odihneste-te cum trebuie. Culca-te devreme, trezeste-te devreme. Asa e natura omului normal.

| Zeenya a răspuns:

In primul rand, trebuie sa afli factorii care ti-au provocat acest aspect pentru a opri înaintarea.
Fumatul grăbește instalarea ridurilor si inrautateste aspectul neplăcut al pielii dând un aspect îmbătrânit afectand in mod direct capacitatea pielii de a produce colagen. Un alt factor este pierderea masei musculare si osoase ajungând sa nu mai fie sustinuta corespunzator, lăsând si formând cute vizibile.
Sunt multe remedii băbești, dar nu sunt de reușita. Insa poti sa previi aparitiei ridurilor prin a
-Curatarea zilnica a pielii Chiar daca nu folositi machiaj, aplicarea unei lotiuni care curata pielea de doua ori pe zi (dimineata si seara) este esentiala pentru intarzierea instalarii ridurilor si a altor semne de imbatranire a tesutului cutanat.
-Mentinerea hidratarii pielii. O piele uscata devine susceptibila aparitiei semnelor inestetice, de aceea se recomanda utilizarea unei creme hidratante dupa curatare. Persoanele cu piele foarte uscata si sensibila au nevoie de aplicarea unui produs hidratant de doua ori pe zi, adaptat necesitatilor propriului tip de piele.
-Evitarea dietelor drastice. O cauza principala a pierderii elasticitatii pielii sunt dietele drastice, prin care se pierde un numar important de kilograme, intr-un timp foarte scurt. In schimb, respectarea unui regim alimentar echilibrat, bogat in fructe si legume proaspete, nuci si surse naturale de grasimi esentiale omega-3, ajuta pielea sa isi mentina fermitatea, vitalitatea si aspectul uniform.
Iar daca doresti foarte mult ca ele sa dispara sunt niste solutii dar sunt costisitoare : Remodelarea cutanata cu laser care este pentru recapatarea unei suprafete uniforme a pielii; injectiile cu substante chimice sunt pentru a ajuta la ameliorarea (cel putin temporara)a aspectului ridurilor profunde iar radiofrecventa este o metoda de tratare a ridurilor folosind incalzirea tesutului cutanat cu ajutorul radiofrecventei si al unor surse de raze infrarosii.
Eu consider ca băieții sunt predispuși la riduri mai mult din cauza expresiilor faciale care este un efect normal in ziua de azi.
Sper ca te-am ajutat ^^

| Alka25 a răspuns:

Remescar