| CatalinPTM a întrebat:

de ceva timp mi-au aparut riduri sub ochi, am 13 ani si sunt baiat, de la ce au aparut? cum scap de ele? imbatranesc repede? laughing
Funda big grin

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza noptilor pierdute sau pentru ca te dulci prea târziu seara. Poate nu dormi suficient, sau petreci foarte mult timp in fata calculatorului. Ai nevoie de odihna ca sa dispară. Odihna pe timp îndelungat! Dormi in fiecare după-amiaza măcar 1 ora, iar seara la culcare nu mai depăși orele 22:00/23:00. Cele mai odihnitoare sunt cele de la 22:00 la 00:00. Știu, la vârsta ta e greu de urmat un astfel de program.

| Criistyanna a răspuns:

Iti zic eu... nopti nedormitewinking te culci prea tarziu... stai prea mult in fata calculatoruluiwinking si mie mi se intampla tongue cateodata laughing

| kati3mary a răspuns:

Nu imbatranesti, crede-ma! happy
Iti apar din cauza ca nu dormi bine: dormi putin, sau prea mult, te culci tarziu sau te trezesti prea devreme. Incearca sa stabilesti ora de culcare si ora de trezire, avand in vedere ca ai nevoie macar de 8 ore de somn. Si,dimineata cand te speli pe fata, foloseste apa calda, nu rece, ca sa nu ti se inflameze pleoapele, si nu o sa iti mai aparawinking