| Celdrept a întrebat:

Mi-a căzut un dinte mai exact incisivul central superior și lângă el aveam unul ce se misca încet la atingere! O sa cada și acesta? Simt ca îmi va cădea ori e de la anxietate dar simt ca se duce și acesta ca celalalt, din toți dinții aceștia aveau problema nu știu dacă e de la traumatism sau refracție gingivala dar sub acel sinte am gingia moale și mai subțire decât restul care sunt foarte stabili! Eu am și o perie dura cu care m-am periat! Nu știu dacă am periat prea dur sau nu dar sub acel dinte afectat gingia e moale și subțire tare mi sa nu fie refracție gingivala! Nu îmi spuneți de stomatolog ca nu am bani! Am văzut ca costa minim 700 de euro sa îți pui un dinte și poate ajunge pana la 1500! E de doamne ferește asa preturi astronomice!
Spuneti-mi sau dați-mi va rog un link de unde pot comanda o perie potrivita gingiei mele, ma gândesc ca îmi trebuie o perie moale având probleme cu gingia! Ce altceva as putea folosi sa pun pe acea gingie? Sa nu mai fie moale ceva natural? Eu cred ca o sa imi cada și dintele de lângă cel care mi-a căzut, cred ca o sa ajung la nebuni dacă imi va cădea încă un dinte nu o sa mai pot ieși din casa și asa nu pot din cauza anxietății! Da,știu e vina mea ca nu am avut grija și s-o ajuns în aceasta situație! Cred ca și dulciurile ar trebui sa le las ma gândesc. Deci, ce perie e potrivita? Găsesc și la farmacie? Sau dați-mi un link de unde pot comanda. Am verificat cu degetul gingia și peste tot gingia e dura numai sub acel dinte nu e! Cred ca e parodontoza! Știți ceva remedii naturiste pentru parodontoza, gingie moale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinamocan39 a răspuns:

Și eu am probleme cu dantura de când mă știu. Am comandat și diferite periuțe. Cred ca cele mai mari probleme mi-au apărut după ce am început să folosesc periuța de dinți electrică. Acum folosesc doar în mare parte periuțe moi, de la raionul pentru copii. Nu am probleme. Poți să îți iau pastă de dinți paradontax, poate te ajută totuși. Și da, și eu îmi clăteam gura cu ceai de mușețel, poate nu ajută dar calmează durerea. Încearcă să faci asta până aduni ceva bani pentru a-ți pune un implant dentar. Nu mânca alimente prea reci sau prea fierbinți. Exclude dulciurile și încearcă să mănânci alimente mai moi, dacă ai impresia ca îți va cădea și celălat.

| Celdrept explică (pentru alinamocan39):

Da,din cauza periajului incorect se pot retrage gingiile, și la mine tot asa e..am folosit perii prea dure pentru problemele mele deja existente. O sa îmi fac punte dentara cel mai probabil ca nu îmi permit de implant, jocurile de noroc mi au dat game over la viata.
Mulțumesc pentru răspunsuri. Ești o tipa nice big grin

| alinamocan39 a răspuns (pentru Celdrept):

Îți mulțumesc mult de fundă happy

| Mosotti a răspuns (pentru Celdrept):

Eu am avut problema ca ma ardea durerea cand ma periam, ma periam orizontal si in timp asa am patit, medicii mi-au zis ca e o sensibilitate, si ca nu e problema.

Acuma ma spal vertical cu perie soft. Si s-au mai dus durerile cand ma spalam orizontal, desi daca iar ma spal si nu ma doare, in scurt timp iar o sa ma doara.

7 răspunsuri:
| Celdrept explică:

Cred ca am lezat gingia cu peria, îmi trebuie o perie moale ma gândesc.

| norisorulpufos a răspuns:

Arunca periuța și cumperi mâine din kauf una medium/soft.
Sau medie/moale.
Clătește gura cu ceai de mușețel.
Masează zilnic gingiile dar ușor, nu cu brutalitate.

| Celdrept explică (pentru norisorulpufos):

Ce ar fi indicat sa iau moale sau medie? Cred ca moale ar fi indicat. Și pasta de dinți fără molecule abraziv? De care mai exact? În kaufland zici ca găsesc! Ok mulțumesc! Oricum am lezat gingia cu peria aia infecta, prea dura era sarma direct! Cu ce sa masez gingiile cu ceai de mușețel?

| norisorulpufos a răspuns (pentru Celdrept):

Ia o periuța moale.
Clătești gura un minut cu ceai de mușețel.
Masezi gingia ușor cu degetul sau cu periuța.