| anonim_4396 a întrebat:

Vineri(21.10) am avut programare la dentist sa imi plombez definitiv un incisiv care era cariat. Inainte cu vreo 2 sau 3 saptamani mi-a pus un fel de medicament care arata ca o plomba provizorie pentru a-mi cobora nervul sau ceva de genul ca sa imi poata curata dintele. Toate bune si frumoase pana ajung vinerea asta la dentist, iar doamna dentist m-a pus sa aleg intre a incerca sa imi plombeze pe viu ca sa vada reactiile nervului cel mai probabil si intre a-mi plomba cu ajutorul anestezicului. Bineinteles, ca sa nu suport durerea, am ales anestezicul, prima data a dat cu un spray pe o bucatica de vata dupa care mi-a tamponat pe gingia de sus pana mi-a amortit. M-a lasat asa un moment dupa care mi-a facut anestezie cu ajutorul unei seringi. Prima data m-a anesteziat in partea dreapta a gingiei, unde era si incisivul respectiv care trebuia reparat, dupa care si pe mijlocul gingiei. Bun, toata operatiunea a fost facuta cu succes, toate bune si frumoase, dintele arată perfect iar nu m-a durut absolut nimic in ziua respectiva. Dimineata urmatoare cand m-am trezit, am simtit un mic discomfort al gingiei, dupa care a inceput sa ma doara si dintele extrem de tare treptat. De mentionat e faptul ca gingia imi e inflamata! Cand pun limba pe aceasta simt niste furnicaturi si se si vede pe ea ca e inflamata. Acum intrebarea e urmatoarea: E posibil ca gingia sa imi provoace toata aceasta durere si sa fie ceva provizoriu? Mentionez si faptul ca am luat azi noapte pe la ora 1 un Adagin 400 si mi-a calmat durerea instant, nemaisimtind nimic pana azi dimineata pe la ora 11-12.
Nervul dintelui nu as vrea sa-l scot pentru ca totusi e un incisiv si din moment ce iti scoti nervul acela e un dinte mort si risti oricand sa iti cada, va dati si voi seama cum as arata la 15 ani fara un incisiv. ar fi dezastruos de-a dreptul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Devitalizarea dintelui (scoaterea nervului) inseamna salvarea lui. Nu o sa iti cada decat daca face infectie la varf si nu o tratezi. Sau daca ai probleme parodontale peste cativa ani.

Durerea dupa plombare nu este complet anormala cateva zile sau saptamani. Chiar si dupa tratamentul de canal e posibil sa resimti durere dupa 2-3 zile. Trebuie luat ceva pentru durere si mers la destist cat mai repede happy

| lucidonliquor a răspuns:

A, da, am uitat sa mentionez ca gingia a inceput sa imi sangereze putin in momentul in care mi-a fost plombat dintele, dentista punandu-mi apa oxigenata, iar sangerarea s-a oprit.