| zuzi a întrebat:

Mi-a fost descoperita o infectie urinara si sunt insarcinata in 7 saptamani. Tratamentul pentru aceasta infectie imi poate afecta sarcina? Netratatea infectiei de asemenea poate afecta sarcina? Care e mai rea din cele 2 rele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti lua antibiotice permise in sarcina (discuta cu obstetricianul). Netratarea infectiei va afecta mai rau sarcina, putand duce chiar la pierderea ei.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu poti sa nu iti tratezi infectia urinara, in cateva zile germenii se vor inmulti atat de mult incat vei face febra, colica renala, ti se va altera starea generala.Infectia urinara trebuie tratata, nu dupa ureche, ci conform antibiogramei. Ai facut o urocultura ca sa vezi la ce antibiotic e sensibil germenele tau? Sunt antibiotice care se pot administra si in sarcina, de exemplu Ampicilina. Dar, repet, nu lua nimic fara antibiograma si fara indicatia ginecologului.

| procust a răspuns:

Du te la un medic urolog sau nefrolog, sunt medicamente care nu afecteaza sarcina, el va stii exact ce sa ti dea! Daca nu tratezi infectia e foarte probabil sa apara probleme cu sarcina!

| Laly_4113 a răspuns:

Netratarea mai mult ca sigur va afecta sarcina, tratamentul depind epot sa mergi la un medic ecograf si sa il intrebi despre tratament daca il poti lua, dar cel mai rau probabil e daca nu te tratezi