| Adryana123 a întrebat:

Eu si sotul meu ne.am pus pe proiectul bebe acum 3 saptamani. dar astazi am fost diagnosticata cu stafilococ auriu. si infectie urinara. Infectia urinara o am si dinainte sa ne apucam de proiect am luat tratament dar vad ca nimic. Daca sunt insarcinata pot pierde sarcina am auzit de la infectii. sad e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat. Proiectul bebe se incepe dupa ce te asiguri ca nu ai nici o infectie. Nu aveati voie sa incercati o sarcina cat timp aveai o infectie urinara. Acum esti intr-un cerc vicios: daca esti insarcinata, infectia poate duce la avort sau la malformatii la copil. Pe de alta parte, e greu sa gasesti un antibiotic care sa poata fi luat in primul trimestru de sarcina fara a induce mallformatii copilului. Discuta urgent cu ginecologul tau, poate ai noroc si nu esti insarcinata si te poti trata, vindeca si incepe sa incerci sarcina dupa minim 6 saptamani de la vindecarea completa

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Tu crezi ca noi sunte m medici? Medicul tău de familie si ginecologul aceia stiu eact răspunsul la intrebarea ta. Mergi la ei la analize. Sanatate multă.

| Aasdfghj a răspuns:

Cand va ganditi sa aveti un copil, trebuie sa va informati in primul rand. Stiai dinainte ca ai o infectie. Chiar nu inteleg ce e in capul tau si a persoanelor ca tine. Crezi ca e usor sa faci si sa ai grija de un copil? In primul rand trebuie sa ai grija de tine pentru ca de asta depinde bebelusul.
In loc sa scrii aici puteai merge la doctor.