| andra7664 a întrebat:

Am infectie urinara, am fost la medic si mi-a prescris tratament cu antibiotice. Dupa ce am terminat tratamentul am refacut analizele si conform acestora, am in continuare infectie urinara. Poate fi ceva mai grav de atat sau trebuie doar sa continui tratamentul? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Analiza (urocultura cu antibiograma) trebuie facuta la 10 zile dupa ce ai luat antibioticul.
Era bine sa faci analiza inainte de a lua antibioticul.
Acum nu ai ce face decat sa iei in continuare tratamentul indicat de medic, daca mai ai tratament.
Daca ai terminat tratamentul indicat de medic, mergi din nou la el sa-ti de-a alt tratament.
Bea apa multa, trebuie sa urinezi mai mult decat de obicei, pentru a se curata vezica si uretra.

| 23partyboy a răspuns:

90 % din inf urinare sunt cu e.coli ..atunci doctorii(din pacate ) se orienteaza pe tratamentul antibiotic fara antibiograma, totusi un diagnostic corect cu izolarea ag patogen si o antibiograma reprezinta unica solutie de vindecare, in plus o alta cauza poate fi nerespectarea tratamentului pe care l-ati facut, sau admin aneterioara de antibiotice dupa ureche(in caz de raceli samd) astfel incat germenii si-au castigat rezistenta cu atat mai mult cu cat ati mai folosit acelasi antibiotic in trecut, vb toate aceste lucruri cu medicul dvs, insistati pe o antibiograma si izolarea agentului patogen

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai du-te inapoi la medic cu analizelenoi. El stie cel mai bine sa trebuie sa faci. Eventula schimba medicul.

| Azµre a răspuns:

Inseamna ca ai o cistita fa tratament cu Ciprinol 500Mg 2 flacoane si apoi pentru orice eventualitate in timpul tratamentului te speli cu irigatorul in vagin de 3 ori pe saptamana cu solutie de bicarbonat de la farmacie si anume iei 2 linguri de bicarbonal la 2 litrii de apa si vezi ca apa sa fie calaie nici fiarta nici rece ca sa te poti spala.

| 7Mary7 a răspuns:

Continua tratamentul. Daca ar fi fost ceva mai grav, medicul ar fi trebuit sa isi dea seama.

| Twen a răspuns:

Pai o vecina de-a mea a avut la fel ca tine si docyora i-a prescris un antibiotic foarte bun dar... nu stiu cu se numeste el ca daca stiam iti spuneamlaughing