| gugulina97 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia si as vrea sa o fac sa vina. Stiti cumva vreo modalitate?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Tu nu poti face nimic sa iti vina menstruatia mai repede, dar daca faci o consultatie ginecologica si medicul va hotari ca ai nevoie de un tratament pentru asta, se va rezolva cu injectii i.m.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Aşa cum spunea şi evenso, tu NU poţi să faci nimic pentru ca să-ţi vină menstruaţia mai repede - poţi doar să "aştepţi"!

Între timp, poţi să faci un calcul cu "metoda calendarului", aşa cum ţi-am explicat în răspunsul anterior - pentru a VERIFICA dacă ai calculat CORECT data la care trebuia să-ţi vină menstruaţia ( şi dacă aceasta chiar a întârziat )!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme"!

Dacă întârzierea este mai mare de 7 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină şi un control ginecologic!

După numele de utilizator ( pe care-l ai pe sait ) presupun că ai 15 ani - în situaţia asta poţi merge şi SINGURĂ la ginecolog, dar să ai la tine Cartea de identitate!

Să ai ( la tine ) un calendar cu datele ciclului tău pe anul acesta, şi să fi făcut ÎNAINTE ( de control, cu cel mult o săptămână ) 2 teste de sarcină ( aşa cum îţi explicam anterior )!

După consult, dacă medicul consideră necesar - POATE să-ţi dea o tabletă care îţi va "porni" menstra - ori un "tratament" pentru dereglări de menstruaţie ( dar în cazul tău NU cred că e necesar, asta se datorează faptului că luna asta ai fost dezvirginată )!

Cam asta ar fi...

Dacă-mi dai "detaliile" cerute în răspunsul anterior, mai vedem despre ce poate fi vorba!

| Valery_Michelle_1985 a răspuns (pentru bursuc001):

Pai si daca nu a avut nicio relatie sexuala exista vreun risc de sarcina?

| Assunta_Lupsa_1993 a răspuns (pentru Valery_Michelle_1985):

Lol nu
stai calma ca nu se intampla niimic
, si eu patesc din astea foarte des, stai calma si nu te panica totul va fi bine

| Hotmama12 a răspuns:

Deci, daca ai avut vreun contact sexual, atunci ar trebui sa iti faci griji. insa, daca nu ai avut, atunci nu prea ai ce face decat sa astepti

Alte răspunsuri
| farcasgiulia a răspuns:

Presupun ca ciclul tau este neregulat. Si mi-e mi-a intarziat o data 2 luni. O colega mi-a spus sa beau ceai de coada soricelului. Cere la plafar ii foarteee ieftin. Bea o cana dimineata, o cana seara. Poti sa bei de exemplu cu o paine cu gem sau ceva, daca nu iti place asa gol :d. Am baut 8 zile. Si in exact o saptamana mi-a venit. Fa exact la fel. Bea si tu 8 zile si intr-o saptamana exact o sa -ti vina. Daca citesti pe ambalaj o sa scrie, ciclu neregulat, printre multe altele. Nu are gust rau, eu chiar l-am baut foarte usor. Il indulcesti putin si ii ok. Daca nu vrei sa folosesti zahar pentru a-l indulci, foloseste indulcitor si Stevie.100% natural.
,

Alte răspunsuri
| Annii a răspuns:

Cat timp ti-a intarziat menstruatia?
Uite mie cel mai mult mi-a intarziat 1 luna. Nu trebuie sa iti faci griji deoarece menstruatia poate intarzia intre 30-35 de zile.
Daca cumva iti intarzie mai mult consulta un medic, dar odata ce iti intarzie pana la 30-35 de zile nu te panica, e normal daca iti vine neregulat, doar asteapta. happy
sper ca te-am ajutat.

Alte răspunsuri
| bambambam a răspuns:

EXISTA o pulbere de marar la farmacie pe care o tii sub limba cam10 minte si apoi o inghiti cu apa