| llleo a întrebat:

Mi-am cumpărat niște picături oftalmice pentru lăcrimarea ochilor de la farmacie fără recomandarea medicului. Farmacista mi-a spus că nu e nevoie de recomandarea lui. Pe mine mă macină gândul că poate e nevoie de recomandarea medicului, și mi-e puțin frică să le folosesc. Picăturile se numesc: VISINE CLASSIC. Poate, cu puțin noroc, unii le-ați folosit și m-ați putea sfătui. Ce păreri aveți? să le folosesc fără recomandarea medicului? fiți amabili.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar trebuii totusi sa intrebi medicul de familie daca nu ai drum la un cabinet oftalmologic, sau daca esti din Bucuresti sunt magazine care fac consult oftamlologic si ochelari si acolo poti intreba ca au medic oftalolog, cum ar fi swis optic sau opti blu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un farmacist a refuzat să îmi vândă fără rețetă.

| Donsavas a răspuns:

Dacă ti a dat produsul fara reteta, inseamna ca nu era nevoie de recomandarea medicului iar produsul nu e periculos.

| WhiteLife a răspuns:

Se vând fara rețetă, dar probabil ai nevoie de un control și să-ți fie prescris un mod de administrare. Daca chiar vrei sa le folosești, poți încerca să-ți pui o dată și să vezi ce reacție ai. Daca ochiul este ok și chiar ai nevoie sa le folosești, folosește o cantitate moderată până după sărbători și apoi mergi la un consult. Daca nu e urgent, mergi la medic după sărbători și îți va prescrie ce ai nevoie și in ce cantitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am avut probleme cu lacrimarea ochilor și dr mi-a recomandat systane. A spus ca nu este recomandat visine, dar nu mai știu din ce cauza

| Nonolita a răspuns:

Ai intrat in farmacie si ai cerut ceva. Fara sa fi mers la oftalmolog. Acum, te temi ca farmacista nu stie meserie.
Farmacista stie mai bine decat noi, care nici macar nu stim ce afectiune ai tu la ochi. Chiar daca unii dintre noi le-au folosit, poate aveau altceva la ochi, nu ce ai si tu. Mergi la oftalmolog.