| poesia a întrebat:

Mi-am epilat mustata si m-am iritat tare.Cu ce sa ma dau sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dacă nu trebuie să ieşi din casă, încearcă tinctura de propolis, este cicatrizantă, o să usture puţin dar e foarte bună. Însă pătează pielea pentru o scurtă vreme...Sau o cremă de gălbenele, fie simplă, fie cu propolis, se găseşte la magazinele naturiste. Ori talc mentolat.Sunt bune şi tamponările cu gheaţă. Data viitoare când mai epilezi mustaţa, pudrează locul cu un pic de pudră de talc înainte de a aplica ceara ori benzile epilatoare, creează un strat protector între piele şi ceară/benzi. Sfatul e valabil şi pentru alte zone sensibile.

10 răspunsuri:
| Ana-Maria94 a răspuns:

Si eu m-am epilat asearahee heesi ma usutura rau, m-am dat cu crema de fata si dupa aia mi-a trecut.

| cristiancristir a răspuns:

Sunt creme antibiotic. Intreaba la farmacie. Pentru iritatii din astea sunt foarte bune.

| BiaJ a răspuns:

Pai cu crema de galbenele sau o crema pentru iritatii

| warwara a răspuns:

La salon am vazut, ca dupa epilare, iti da cu un ulei calmant si presara Baneocin pulbere. Eu am incercat acasa si cu baneocin crema, si merge, nu se mai irita zona. Sterge zona cu un ulei calmant, crema si aplica si Baneocin (se gaseste in farmacii, e pe baza de antibiotic, neomicina daca nu ma insel).

| Nita a răspuns:

Cu balsam dupa ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai epilat-o acasa sau la salon? Te poti da cu spirt sau crema cu galbenele sau aloe vera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unguent cu galbenele. Ieftin, bun, antiseptic, hidratant, emolient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-ti cu crema de galbenele

| nebunademika a răspuns:

Foloseste CIPLOX e pentru ochii dar doctorita mi-a spus ca e bun si pentru infectiile de pe fata, eu l-am folosit si intr-o zi mi-a trecut winking

Alte răspunsuri