| mamidvd a întrebat:

Mi-am facut o ecografie abdominala generala si mi-a zis ca am ficat si splina marite. Mi-am facut ffff multe analize la sange toate au iesit f bine. Nimeni nu stie ce este mai exact.
Mi s-a recomandat sa fac o ecografie peste 3 luni +analize sange si sa vedem cum stam. Sunt f speriata pentru ca stiu ca este destul de nasol daca este splina marita.
Cred ca placedo functioneaza f bine si parca incepe sa ma doara in stanga...

Ce sa fie? La ce sa ma astept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu ai spus si cat de marite sunt.
Avand in vedere ca analizele de sange sunt normale, cel mai probabil e o crestere a volumului destul de mica. Daca e asa, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme. Asta apare ori intr-o hepatita A asimptomatica (statistic 90% din oameni au sau au avut hepatita A, majoritatea fara simptome. ) ori e o hepatosplenomegalie aparuta datorita unor cauze ca stres, o infectie sistemica. Ori a gresit doctorul (mai exista si doctori prosti)

Pentru siguranta ta (si a celor din jur) ar fi bine sa iti faci niste analize ca sa excluzi niste boli mai grave:
-o radiografie pulmonara (excluzi TBC)
-bilirubina serica (indirecta si directa), GPT, GOT (ca sa excluzi o hepatita C asiptomatica. Hepatita C e, de obicei, fara simptome observabile, problema majora e ca se cronicizeaza si da niste complicatii oribile.)
-un consult la gastroenterologie (adica un examen obiectiv la orice doctor sa vada exact cat de mare e splina, si daca ai vreun motiv de ingrijorare).

5 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Mai incearca si in alta parte sa faci o ecografie, mai nou toti sunt specialisti in imaginistica medicala dar, putini se pricep.
Daca doresti iti pot da un nume si un nr de tel daca esti din Bucuresti (este un doctor bun si te pune pe picioare - pe mine m a pus).
Sanatate

| machupicchu a răspuns:

Sant convinsa ca medicul ti-a recomandat si ai facut analize specifice afectiunilor susspectate a le avea. Ai rabdare asa cum ti s-a spus. Un diagnostic in multe cazui, se poate pune in timp si nu imediat... Rabdare si te asteptam cu noi vesti, pentru ca cele reclamate sunt comune mai multor afetiuni, trebuie sa ai rabdare sa mai apara(daca se va intampla asa, poate ca nu) si alte simptome.sau modificari.SANATATE

| claudya a răspuns:

Totusi analizele de sange repeta-le si la un alt laborator...si consulta si alt medic specialist...nu se stie... iti doresc sanatate...

| raidu2004 a răspuns:

Nu stiu daca ti-ai facut transaminazele daca nu ar trebui sa ti le faci. Si eu am splina marita si un specialist mi-a spus ca poaate fi si din cauza unui serviciu obositor fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un tomograf general