| INeverStopLovingU a întrebat:

Buna ziua TPU! Astazi am fost sa imi fac o ecografie abdominala si sa imi iau analize la sange si mi-a iesit ca am steatoza hepatica - ficat gras! Am primit medicamente, ceaiuri naturale si o fisa cu regimul ce trebuie sa il fac.
Voi mai scapa de aceasta boala? Daca a-ti mai avut si voi sau daca stiti ceva despre ea va rog ziceti-mi si mie. Multumesc anticipat
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Steatoza hepatoca este complet si perfect reverisbila. Trebuie sa urmezi tratamentul, sa mananci corect, sa nu bei alcool si sa nu iei medicamente hepatotoxice (uita-te pe prospect si evita mai ales paracetamolul si algocalminul)

| doctoressa a răspuns:

Buna! Cu dieta si tratament medicamentos structura ficatului revine la normal. Multa sanatate!

| BGDs a răspuns:

Steatoza hepatica inseamna grasimi acumulate in ficat. Se vindeca 100 %

| claudia_9559 a răspuns:

Se scapa cu tratament si alimentatie corespuzatoare

| Cartitza a răspuns:

Uite aici http://www.sanatateatv.ro/ghid-terapeutic/steatoza-hepatica/ si nu-ti face griji ca trece :). Funda?