| jon22 a întrebat:

Mi-am facut si eu niste analize la sange inclusiv probleme hepatice B+C au iesit negative in schimb la transaminaze pe buletin este trecut de la 30-72 si la mine este 73 restul analizelor au iesit bune ar trebui sa ma ingrijoreze... tin sa precizez ca nu consum acool si nu fumez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o modificare atat de mica, incat practic nu conteaza. Totusi, repeta repeta analizele de ficat dupa 6 luni.

3 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Este foarte buna ideea cu protectorul hepatic. Insa ar trebui sa te gandesti si la o eventuala colecistita. Cel mai sigur ar fi sa iti faci un ecograf. Este sigur, simplu si deloc costisitor. Nu este obligatoriu sa ai o viata dezordonata ca sa se iveasca ceva probleme in acest sens. Cauzele sunt multiple, in sensul ca de multe ori depindem si de suprasolicitarea psihica, dar mai ales si de mostenirea genetica. Multa sanatate!

| Minnie a răspuns:

Parerea mea, nemedicala insa, este sa iei o cura de protector hepatic de la plafar, adica pe baza de plante si o sa scada. Ficatul este un pic obosit si trebuie ajutat.

| jon22 explică:

Acum 5-6 saptamani cand am facut ecograf a zis ca fierea nu este locuita dar este cudata si ficatul nu prezinta pereti ingrosati...asa s-a exprimat doctorul