| andreeeaaaaa12 a întrebat:

Mi-am început viata sexuala în aprilie 2022, a fost prima și singura data. Acum mama mea se tot gândește sa fac vaccinul împotriva hpv, însă ea nu știe ca mi-am început viata sexuala. Cum se procedează dacă nu mai ești virgina și afectează cu ceva faptul ca mi-am început viata sexuala? Am 18 ani. Nu vreau sa ii spun mamei ca mi-am început viata sexuala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaccinul HPV se face dupa ce faci un test citologic de detectare a virusului HPV, ca de esti deja infectata cu HPV nu mai are sens sa faci vaccinul impotriva HPV, fiind este inutil la tine.

Daca ai deja 18 ani, atunci va trebuii sa-i spui mamei tale, fiindca nu poti tine ceva ascuns, in situatia in care ea vrea sa te duca la vaccinare si daca tu minti, facand vaccinul inutil, iar virusul deja existent poate continua sa lucreze si sa-ti erodeze colul uterin, provocand modificari celulare, care ulterior duc la cancerul de col uterin.

Virusul HPV are peste 200 de tulpini din care doar 6 sunt cancerigene, provocand: cancerul de col uterin, cancerul ovarian si cancerul bucal ( pentru cei care au facut sex o r a l fara prezervativ si partnerul era infectat cu HPV).

La barbati infectia cu HPV poate provoaca cancerul de prostata.
O alta tulpina de HPV poate provoca negii genitali samd.

| Holiday a răspuns:

"Vaccinul HPV se face dupa ce faci un test citologic de detectare a virusului HPV"

Asta iar bate campii.

"Trebuie sa fac testul HPV inainte de vacinarea anti HPV?

NU. Chiar daca esti infectata cu un anumit tip de HPV, vaccinul ar putea preveni in viitor infectia cu alte tipuri de HPV. Un rezultat negativ al testului nu poate specifica daca ai fost infectata in trecut cu HPV.

Daca deja sunt infectata cu HPV sau testul Papanicolau este modificat inca ma mai pot vaccina?

DA. CDC recomanda vaccinarea femeilor care au deja o infectie cu HPV si/sau un rezultat anormal la testul Papanicolau daca se afla in grupa de varsta adecvata, deoarece vaccinul le poate proteja impotriva altor tipurilor de HPV cu risc crescut cu care inca nu au fost infectate. Cu toate acestea, aceste femei trebuie sa inteleaga ca vaccinarea nu le va vindeca infectia actuala cu HPV si nici nu va trata leziunile anormale diagnosticate la testul Papanicolau. Totusi, se considera ca va exista un beneficiu chiar si la femeile deja infectate cu tipul de HPV acoperit de vaccin."

Text preluat de pe site-ul clinicii Regina Maria.

| Holiday a răspuns:

Nu are nicio legatura faptul ca esti virgina, sau nu, cu vaccinul HPV.

| StoicAnalysis a răspuns:

Atunci fa vaccinul si nu-i spune. E logic.