| 1Andreee2 a întrebat:

Buna dimineata! Am 16 ani si as vrea sa merg la ginecolog dar mi-e jena, rusine etc. nu mai sunt virgina, sunt cu un baiat de 3 ani si cu el mi-am si inceput viata sexuala. Acum cateva luni. Mama e plecata in strainatate si ar trebui sa merg singura( daca e posibil). Mi-e jena de ce ar spune doctorul. Adica chestii de genul: de ce de la varsta asta, prea repede sau cine stie ce. Sunt o persoana foarte timida ar fi prima data cand as merge la ginecolog

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

La medic nu poti merge fără acord parental. Nu e o rusine ca la vârsta ta sa nu mai fi. Medicul nu iti face astfel de comentarii. Nu ai fi primul si nici ultimul caz, ori el nu si doreste sa si riste reputația pentru asemenea comentarii, care, până una alta, sunt in capul tau acum. Mergi la consult!

| Holiday a răspuns (pentru Donsavas):

"La medic nu poti merge fără acord parental."

De la 16 ani poate merge si singura la ginecolog, inclusiv sa faca o intrerupere de sarcina, de exemplu. Nu este necesara prezenta vreunui parinte.

Din Legea nr. 95/2006

"Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani."

| Donsavas a răspuns (pentru Holiday):

De unde stii tu ca are discernământ? Pe langa asta, nu toti cei de 16 ani care își încep viata sexuala sunt si informati bine.

| Holiday a răspuns (pentru Donsavas):

Si ce legatura are ca nu sunt bine informati? Cu atat mai mult, un medic de specialitate ii poate lamuri daca au nedumeriri mult mai bine decat parintii.
Aia cu discernamantul, ce e?! De ce n-ar avea?

| 1Andreee2 explică (pentru Donsavas):

Mi e jena ca multi spun ca esti curva daca ti ai inceput viata sexuala asa repede sau ca n ai părinți care sa te educe. multumesc mult!

Răspuns Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Ginecologul nu este acolo ca sa iti faca tie morala. El este acolo ca sa te ajute pentru problemele de sanatate pe care le ai. Alege-ti unul, vezi pe net ce pareri exista despre el si du-te cu incredere. Daca ai ceva carente in felul in care te ingrijesti iti va spune. Tu trebuie sa nu te consideri criticata, ci sa iei ceea ce spune drept sfaturi spre binele tau.

| 1Andreee2 explică (pentru SkyPilot):

Asa e, doar ca mai sunt si medici d ăstia rautaciosi care se poarta cu pacienții lor de parca ei sunt cine stie ce fenomene pe pamant. mi e frica sa nu dau de unul in genul asta.
Multumesc pentru sfat!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu chiar crezi ca ginecologu ala n-are ceva mai bun de facut decat sa te judece pe tine? laughing Fii serioasa, il intereseaza sa-si faca treaba si sa-si ia banii, nu cu cine si cand ai facut-o tu. Si chiar daca sa zicem prin absurd ca te intreaba, ii spui ce ai zis si aici, ai o relatie de 3 si atunci e destul de ok. Poti lua o prietena aparopiata cu tine daca crezi ca te-ai simti mai comod, sau chiar pe iubitul tau

| 1Andreee2 explică (pentru Adry05):

Multumesc tare mult Adry05! Cu unele incurajari de aici, mi-am facut curaj si mi-am facut o programare!

| alessia5158 a răspuns:

Medicul NU face comentarii--- fii sigura de asta! Alege sa mergi la o femeie, medic ginecolog la o clinica privata sau cabinet privat. Daca nu este vorba despre o sarcina in evolutie, poti merge singura, neinsotita de parinte.

| 1Andreee2 explică (pentru alessia5158):

Nuu! Nu se pune problema de sarcinii, doamne ajuta

| Violleta2022 a răspuns:

De la 16 ani poti merge singura la ginecolog, fara sa fii insotita de un parinte, deci, fa-ti programare si du-te. Nu uita: cu 3 zile inainte de a merge la gineoclog NU ai voie sa faci sex, iar spalatarea se face numai afara, fara sa introduci nimic vaginal, pentru ca secretia sa nu fie modificata.
Cat priveste timiditatea ta, da-mi voie sa ma indoiesc ca mai exista. Odata ce nu ai fost deloc timida sa ai sex de la o varsta atat de frageda, timiditatea a zburat demult.

| 1Andreee2 explică (pentru Violleta2022):

Te contrazic. E una cand stai cu cineva timp de trei ani si alta e cand mergi acolo si hop-top te expui cu floarea la vedere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1Andreee2):

Adica tu ai sex de la 13 ani cu baiatul asta?
Wow... sa vedem cine te crede acum, ca esti timida, rusinata sau jenata, sa desfaci picioarele.

| 1Andreee2 explică (pentru Violleta2022):

Am spus clar sunt impreuna cu el de trei ani si mi am inceput viata sexuala acum cateva luni...

| 1Andreee2 explică (pentru Violleta2022):

Ca sunt*

| Violleta2022 a răspuns:

Serios? Cand desfaci picioarele la sex, nu-ti mai este rusine?
Nu mai esti timida?
Eu cred ca este taman pe dos! Ca timiditatea a fugit cand ai inceput sa te lasi pipaita de baiatul ala si sa ai sex cu el.

| mihai69 a răspuns:

Medicul nu va spune nimic din toate astea; iar dacă totuși o face, îi spui politicos că NU e treaba ei / lui. Tu ai mers acolo pentru o consultație, nu pentru predici - pentru alea s-a inventat biserica.

| Kerre a răspuns:

Nu iti face griji, nu medicul este cel care iti hotaraste viitorul, chiar daca iti va spune ceva accepta ca pe niste sfaturi.