| PupicAndreea a întrebat:

Heii TPU! Am o problema foarte mare si sunt foarte speriata. mie nu imi vine ciclul regulat si luna trecuta a intarziat putin. Acum ma confrunt cu aceeasi problema : mi-am inceput viata sexuala, dar ne protejm cu prezervativ,o singura data a intrat fara prezervativ, la inceput, dar am constientizat ca nu e bine si ne-am orit, el punandu-si prezervativul si continuand asa,in rest nu s-a rupt deloc si ne-am protejat mereu. Prima problema este ca sunt foarte panicata si nu stiu de ce intarzie. ar putea fi stresul pe care l-am avut zilele astea un motiv? A doua problema este mama mea, care ma streseaza incontinu cu asta. Nu pot sa ii spun ca nu mai sunt virgina. Ma intreaba zilnic daca mi-a venit..nu stiu ce sa mai fac si ce sa-i mai spun. Ajutati-ma va rog sad.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu poti trai toata tineretea intr-o minciuna.Este posibil sa fie din cauza stresului, dar intarzierea poate fi si cauzata de sexul fara prezervativ, chiar daca a fost facut o singura data si pentru putin timp. Daca te consideri responsabila pentru ceea ce faci, atunci fii responsabila pana la final si vorbeste cu mama ta. Nu neglija faptul ca ea este prima si singura persoana care te poate ajuta concret, atunci cand calci pe bec, ceea ce este foarte posibil sa fi calcat deja. Ceea ce-ti spun nu o lua drept critica( nu am acest drept), ci ia-o drept un sfat din partea unui necunoscut, care stie ce vorbeste, avand o anumita experienta de viata.

| Alcyon a răspuns:

Panica nu te ajuta la nimic. Ia-ti un test de sarcina si in 2 minute ai raspunsul. Acum, stii si tu ca orice contact sexual neprotejat e cu risc. Prin urmare, asta sa-ti fie invatatura de minte.

| thewomaninwhite a răspuns:

E probabil sa fie vreo raceala. Mie, de exemplu nu-mi vine niciodata pe aceleasi date ale lunii; o data imi vine pe la inceput, alta data pe la sfarsit.

| LadyLilith a răspuns:

De obicei, daca intarzie si nu esti insarcinata, e de vina o raceala sau un chist ovarian. Iti recomand sa-ti faci un test de sarcina si dupa acea sa te duci la ginecologie. Nu amana, ca se poate agrava, mai ales daca ai chist. Si eu am amanat, si n-am mai putut sa fac tratament, am avut nevoie de o interventie chirurgicala. Si mie mi-a intarziat mereu din cauza asta. Aici e vorba despre sanatatea ta. Poti sa te duci la ginecologie si cu mama ta, dar ea nu trebuie sa fie inauntru cu tine in timpul consultatiei. Si la medic poti sa spui ca nu mai esti virgina, ca nu are dreptul sa zica la mama ta. Test de sarcina si dupa aia fa-ti repede o programare la ginecologie. E neplacut, dar sanatatea e mai importanta decat 1-2 minute de neplaceri.

| PupicAndreea explică (pentru LadyLilith):

Din ceea ce am spus mai sus crezi ca exista vreo sansa sa fiu insarcinata? sad

| LadyLilith a răspuns (pentru PupicAndreea):

Posibilitatea de a ramane insarcinata daca faci sex neprotejat exista intotdeauna. De aia ar trebui sa te duci la farmacie si sa-ti iei un test de sarcina. Costa in jur de 10 lei, si sunt cam sigure astea noi.

| PupicAndreea explică:

Totul e bine acum, multumesc frumos. ^_^