| ___pr6R a întrebat:

Mi-am luat de la lidl sushi și după ce am mâncat câteva bucăți am văzut ca expiră mâine.Patesc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, expiri și tu mâine. Până mâine, nu. Se pune un termen de expirare dar nu pățești nimic cu o zi înainte de.

| dullcat a răspuns:

Buna.Verifica data cu atentie.E diferenta intre, A se consuma inainte de 10.10. 2023'(de exemplu) si, A se consuma de preferinta inainte de 10.10. 2023'.

Cea din urma inseamna ca alimentul este sigur de consumat si dupa data respectiva, fiind vorba de preferinta, pe cand prima inseamna obligatoriu de consumat pana la data respectiva.

De exemplu, la niste biscuiti, preferinta tine de cat de crocanti sunt, de aroma, etc. in functie de standardele producatorului. Daca eu mananc dupa acea data de preferinta, ei tot sunt safe de consumat, chiar daca nu mai sunt la fel de crocanti.Asta nu imi va afecta sanatatea.

Chiar si asa, de aceea ai ochi, nas, gura, ca sa verifici.Eu recunosc ca am uitat de vreo doua ori de sticla de kefir in frigider, care mai avea destul cat pentru o cana.Trecuse o zi dupa data de expirare, insa am verificat si parea totul ok.Am mancat asa, nu am avut niciun simptom care sa indice ca era alterat, nu m-am stricat la burta sau altceva.

De obicei nu e de joaca cu lactatele sau carnea, mai ales cruda.Deci daca nu ai experienta, cel mai sigur e sa arunci.De multe ori produsul poate fi desfacut din greseala chiar si la manevrare, e destul sa existe o mica ruptura in ambalaj, chiar daca a stat la raft, la rece, tot poate reprezenta un pericol pentru sanatate.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu

| Celdrept a răspuns:

Nu

| ___pr6R explică (pentru Celdrept):

De fapt expiră pe 9

| ReddY25 a răspuns (pentru ___pr6R):

Ai scăpat cu viațălaughing