| AvalohAlyn a întrebat:

Mi-am luat Omega 3.Recomandat de doctor ptr.creier(memorie/concentrare/depresie)
Oare ajuta la asa ceva? A mai avut cineva efecte?
Eu iau complementar pe langa antidepresiv
Ce altceva ajuta la memorie/concentrare si se poate lua cu antidepresivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceaiul de gingko-bilboa (1-2 cani saptamanal) - improspeteaza memoria si ajuta functionarea creierului.
Ceaiul combinat de salvie + tei (cate 1 lingurita sau pliculet la o cana de ceai), indulcit cu 1 lingurita miere de albine (1-2 cani pe zi)- are efect anti stress si anti depresiv, pe langa multe alte beneficii asupra organismului. Se fac cure de pana la 3 luni consecutive, urmat de pauza de 3 luni. Tratamentul se poate repeta ciclic.

Iar ceea mai buna metoda anti-depresiva este veselia, intr-un grup de prieteni. happy

| ngllllll a răspuns:

E bine sa fii fericita si fara antidepresive. Inainte sa iei antidepresive intreaba-te cand ai imbratisat pe cineva ultima oara, cat timp petreci in aer liber, cat sport faci. Pentru memorie sunt bune nucile.