| CristianTK a întrebat:

Mi-am rupt o alinuta, in urma cu cateva ore.(fac un tratament cu otet, fiindca am citit ca dispar alunitele)
Ma rog, s-au miscorat si s-a format un fel de crusta pe ele, si mi-am luat crusta de pe una si am o gaura mica in alunita, m-am speriat fiindca a si iesit ceva din ea, nu stiu sigur ce.
M-am uitat pe internet ce mi se poate intampla si am auzit ca pot pati cancer.
Prietenii si parintii au spus sa nu-mi fac griji, deoarece nu se intampla nimic.
Vreau sa stiu sigur daca mi se poate intampla ceva sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te joci cu sanatatea ta. Poate fi cancerigena.Mergi la dermatolog.

| Azµre a răspuns:

Nu faci cancer de la atât, dar să îți ieși din părere vezi medicul de familie.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu stiu ce ai citit, dar uneori o alunita poate fi foarte periculoasa. Orice interventie asupra lor se face numai de un dermatolog, in urma unor analize.Prieteni nu cred ca au cunostintele necesare, iar parintii ...nu ma pot pronunta. Efectul declansarii unei infectii maligne(canceroase)se poate produce oricand sunt,, deranjate,, anumite zone.Mergi la medicul de familie, spune-i despre ce e vorba si asculta-l daca te trimite la dermatolog.S-ar putea sa nu fie nimic, dar supurarea unei alunite asupra careia s-a intervenit in mod empiric, nu e un lucru normal.

| suffarstar a răspuns:

Du-te repede la spital, un prieten bun de familie a murit recent de la asa ceva.
Cel mai bine faceai terapii cu unde radio.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui sa te joci cu asa ceva. Intr-adevar, unele din ele pot fi cancerigene. Daca doresti sa le inlaturi, mergi la un dermatolog pentru teste. Mergi si acum sa vezi ce ai facut.