| ღDam'✰4everღM.J✰ a întrebat:

Nu mi-am mai suportat alunitele. aveam una mica pe gat, mai iesit la suprafata, mi-am rupt-o cu unghiera. mi-a curs putin sange, m-am dat cu alcol medicinal, si peste cateva zile mi-a aparul la loc alunita numai ca era mai mica.risc sa fac cancer? ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sa nu mai faci niciodata asa ceva! Alunitele nu trebuiesc zgandarite si rupte! Du-te la dermatolog si ti-o cauterizeaza sau ti-o scoate chirurgical, daca te deranjeaza foarte tare!

| Sin a răspuns:

Acum ti-a venit in cap intrebarea : risc sa fac cancer?
Pana acum la ce ti-a fost mintea?

| rosto a răspuns:

Doamne, nu mai face din astea, m-au apucat fiorii cand am vazut ce ai facut straight face

| Jadis a răspuns:

Lasa alunitele in pace chiar daca sunt suparatoare si enervante. Lasa-le naibii ca risti sa-ti curca mult sange si poti muri doamne feri. Normal ca poti face cancer de piele. Uite ceva despre alunite:
Nevii pigmentari (numiti popular "alunite"), aceaste mici excerescente ale pielii, nu sunt in general periculosi. Insa unii dintre ei se pot transforma si devin cancerigeni.

Cum multi dintre noi avem cate una sau mai multe alunite, este util sa le recunoastem pe cele periculoase, cele ce se pot transforma in melanom malign (o forma de cancer de piele) pentru a merge din timp la medic. Acestea trebuie excizate (scoase chirurgical) si trimise la un examen de specialitate.

Cand ar trebui deci sa mergem la medic?
alunite cu diametrul peste 5 mm
prost delimitata
cu margini neregulate
si distributie neuniforma a pigmentului (implicit a culorii)
cu suprafata neregulata, conopidiforma, nodulara
daca aveti multi nevi obisnuiti (peste 50) si unul/mai multi suspect/i
alunite gigantice din nastere
nevi pigmentari atipici sau melanom malign in familie
daca e supradenivelat si e expus traumatismelor frecvente
chiar daca arata normal insa e intr-un loc unde nu-l puteti vedea si supraveghea

Daca ceva vi se pare suspect nu ezitati sa mergeti la un consult dermatologic sau chiar oncologic!

| claudiua a răspuns:

Doamne, fato! Da cu ce te-a deranjat alunita acea? Si eu am o alunite pe fata si nu mi-a trecut nici o data prin cap sa le tai cu unghera ci doar sa le elimin chirugical, dar pana la urma m-am razgandit. In plus se spune ca oameni cu alunite multe sunt norocosi.

| Alecsandraa97 a răspuns:

:O:O:O doamne... si eu am o gramada de alunite chiar si pe fata si nu le suport da` nu mi-a trecut prin cap sa fac ce ai facut tu.
P. S. unii oameni spun ca cei cu multe alunite sunt norocosihappy ai grija de tine:*

| deedee_3754 a răspuns:

Nu iti mai rupe niciodata alunitele :O nu este bine pentru ca poti face cancerwinking
du-te mai bine la ceva medic pentru piele sau la laser sa ti le indeparteze si ai grija ca poate patesti ceva:* Iar alunitele pot aparea si de la soarewinking.:*