| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au aparut niste pete rosii pe picior la glezna, nu m-am lovit, nu simt dureri, nimic...Multi mi-au spus ca-s varicehappy, altii ca am reumatismrolling on the floor. Doamne fereste, am doar 21 ani, aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ghem a răspuns:

Petele rosii ( daca persista de ceva timp ) pot indica o iritatie sau o eczema in cel mai rau caz, sau probabil o reactie alergica la vreo componenta din care sunt fabricate sosetele.
du te lamedicul de familie si cee otrimitere la dermatolog pentru ca aceste pete rosii trebuie sa aiba o cauza, si evident trebuie sa scapi de ele. reumatismul este exclus deoarece la varsta ta decat persoanale care au avut cazuri in familie pot capata genetic aceasta boala. cat despre varice ar fi trebuit sa ti iasa in evidenta si cateva vene verzui-albastrui.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-adevar, la reumatismul articular acut, boala autoimuna determinata de o infectie cu streptococ, pot aparea pete rosii pe piele. Varsta ta (21 de ani) e cea mai potrivita pentru aceasta boala, dar leziunile ar trebui sa se insoteasca de dureri si umflari ale articulatiilor. Ne-ai spus cam putine chestii, el mai bine e sa mergi la dermatolog, fiindca uite ce lista de afectiuni imi vine mie acum in cap: urticarie, eczema, sifilis, pitiriazis.

| yadora a răspuns:

Poti avea si 19 an... din cauza statului prea mult in picioare si avand o greutate corporala mai mare decat normal, poti dezvolta un ulcer varicos. Am aceeasi chestie ca si tine. SEARA CAND AJUNGI ACASA FA UN DUS CALD SU NU FIERBINTE( evita baile in cada cu apa mai fiarta), UNGETE CU LIOTON gel PANA SE ABSOARBE BINE IN PIELE ( nu pui mult), APOI COCOATA-TI PICIORUL LA UNGHI DE 45 DE GRADE PE O PERNA SAU PE O PATURA FACUTA SUL .ATENTIE...NU PUI PERNA SUB CAP, CORPUL TREBUIE SA FIE MAI JOS DECAT PICIOARELE.

| gabimaris a răspuns:

Este o disfunctie a circulatiei periferice, ai grija cu statul in picioare, cu fumatul si cu consumul bauturilor alcoolice!

| Elena0210 a răspuns:

Reumatism nu cred ca poate fi oentru ca din cate stiu eu nu-ti apar pete pe piele. Cred ca cel mai bien ar fi sa te duci la un medic, tiar spune sigur ce ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Consultă medicul de familie pentru a vedea care este cauză și ce tratament se poate face.
Ai probleme cu vascularizația periferică: statul în picioare, moștenire genetică, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar petele poate ti-au aparut si de la soare sau este ceva ereditar, ele pot fi si o eruptie a vaselor de sange.Eu am asfel de pete si am consultat multi medici si nimic din ce mi-au dat nu mi-a folosit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.am si eu aceeasi problema.de vreo saptamana mi-a aparut o pata vanata-maronie, am crezut ca poate a fost o iritatie ceva, de la ciorap sau.ca m-am lovit. dar vad ca nu imi mai trece., ma puteti ajuta? sa imi dati vreun indiciu. Ce ar putea fi?sad