| Gal_Flavia_1997 a întrebat:

mi-au aparut pe picior si pe mana niste pete ca si niste zgarieturi de culoare rosu inchis spre maro, nu ma mananca, aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| forgetmynutella a răspuns:

Salut!
După cum probabil știi, în papilele dermice (proeminentele conice) sunt receptorii de durere, presiune, temperatura etc.

Receptorii tai de presiune s.au activat puțin mai agresiv, în momentul în care ai depășit limita de presare. Petele roșii spre maro (hematom, vanataie) probabil de la asta sunt.

Dacă nu ești sigura dacă te.ai atins de ceva care ar putea sa se afle în exteriorul corpului, probabil asta este.

Sper ca te.am ajutat!