| alexanddruu92 a întrebat:

Mi-au iesit pe buza cateva bubite mici/ cosuri mici, sunt vreo 4, 5 unul langa altul iar buza este umflata in locul ala. Am luat azi de la farmaci un unguent "Aciclovir".
A mai avut cinema problema asta?
Cam in cat timp ar trebui sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ar putea fi un herpes care se tratează foarte bine cu Aciclovir cremă, dar ar fi bine să fii văzută măcar de medicul de familie, pentru confirmare.
Te pup!

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Aciclovir e impotriva unor virusi (cum ar fi cel al herpesului), iar stafilococii nu sunt virusi. Asa ca degeaba dai cu aciclovir pe cosuri.

| viotedy a răspuns:

E un fel de herpes, se trece si de la sine, 5-7 zile.

| alexanddruu92 explică (pentru viotedy):

Stiam ca de la herpes nu se umfla si buza si nu arata ca niste cosuri, dar se poate.

| viotedy a răspuns (pentru alexanddruu92):

Ba se umfla putin.