| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e teamă, nu știu ce să fac. Cântam la pian melodie "Sweet Dreams Are Made Of Screams. Știu ce credeți dar mie chiar îmi place cum sună.În timp ce o cântam am auzit o voce spunând "Frumoasă melodie" Deși atunci când cânt la pian sunt singur.M-am speriat și mi-am repetat "E doar imaginația mea".Dar iar aceeași voce s-a auzit"Eu nu prea cred".Nu cred în paranormale, dar sunt speriat că al putea fi o boală psihică.Aș vrea niște sfaturi.Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Vio199 a răspuns:

Nu te speria. Incearca sa afli ce e. Ori e legat de psihic ori de paranormal, di deschis la orice varianta, e mai usor sa incepi cu varianta paranormala sa vezi daca e ceva... dupa du-te la doctor... daca chiar n-ai nimic...asta e... cauta situatii similare. poate si altii au trecut prin ce treci tu acum.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Auzitul de vocii inexistente este simptomul cel mai clar pentru diagnosticul de psihoza. Deci da, trebuie sa mergi neaparat la medic. Psihoza iti pune in pericol atat viata ta cat si pe a celor din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du te mai bine la un psiholog ca sa te asiguri!

| diaac a răspuns:

Posibil sa fi fost doar obosit sau sa fi facut cineva o "gluma". Suna cunoscuta vocea? O singura data (sau doua replici o data, in cazul tau) nu constituie in sine o boala psihica, daca nu ai alte simptome si daca episodul nu se repeta. Totusi ai putea merge la un control psihiatric - in caz ca ar putea fi ceva, mai bine sa mergi si sa vezi, in cel mai bun caz afli ca nu-i nimic, in cel mai rau caz oricum e mai bine sa ai grija de tine de la primele semne. Ca si boala psihica, in psihoze pot aparea halucinatii, dar nu se pune diagnostic chiar asa dintr-o singura intamplare in care ti s-a parut ca auzi ceva. Oricum, TPU nu ar fi un loc unde sa poti primi un diagnostic nici daca ai avea mai multe simptome, e nevoie sa te vada un specialist fata in fata pentru asta.

| smartlollipop a răspuns:

Daca crezi in paranormal, incearca sa vorbesti cu acea voce si sa afli mai multe despre ea/el. Ramai calm, nu arata ca iti e frica si poate vei obtine ceva. Ca fantome nu au cum sa fiewinking.

| Skynox a răspuns (pentru smartlollipop):

Nu stiu de tine, da mie mi-e frica de fantome! laughing Si vorbesc serios, mi-e asa o teama sad Nu stie. La cate filme m-am uitat... Si totusi. Cred ca poate fii ceva in intuneric... Sau nu? Cu ocazia asta ma duc sa ma mai uit la un film de groaza! laughing)

| smartlollipop a răspuns (pentru Skynox):

Uite, eu cred doar ca exista Dumnezeu si ingeri, daca te linisteste laughing. Poate era un inger si tu poti comunica. Da, cu ingerii. Iti dai seama ce har poti avea? Si tu te sperii laughing Bine, nu teme, nu te invinuisec. Am o prietena care mereu cand vin la ea vrea sa ne uitam la filme cu fantome. Deci imagineaza-ti un pic fata mea laughing cand sunt scenele de groaza laughing. So, ai noroc laughing Cui nu-i e frica de fantome, totusi? Mie mi-e frica si de un tantar, de un paianjen laughing Vroiam doar sa iti spun sa fii barbat si sa nu mai canti piesa aia singur.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Ca și boală psihică cam ce al putea să fie? Aș vrea un nume.Mulțumesc.

| Skynox a răspuns:

Sfatul meu, este sa sfintesti casa, prima data... Apoi vorbeste cu preotu, si dupa poti vorbii cu un medic. Deoarece pe mai bine te rogi in fiecare seara decat sa iti recomande un doctor care iti vrea doar banii cine stie ce. Asa ca mai bine dai 10 lei la preot si iti si sfinteste casa si mai si ai o siguranta pentru tine. Roaga-te in fiecare seara. Poate Dumnezeu te pune la incercare, cine stie? O zii buna sa ai.

| Skynox a răspuns:

Mai canta odata piesa.

| EllieInsider a răspuns:

Probabil ti s-a parut, sau cine stie, poate era unul din parintii tai pusi pe glume?

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru EllieInsider):

Am spus, eu atunci când cânt la pian sunt singur, mă asigur că părinți mei sunt plecați. De exemplu încă nu sunt acasă nici acum.