| ramoina a întrebat:

Mi s-a descoperit o rana pe colul uterin si trebuie cauterizata. A suportat cineva o astfel de interventie? Cum e? Doare? In cat timp se vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Am facut si eu o cauterizare in urma cu 5 saptamani. nu as putea spune ca nu doare dar nu e o durere pe care nu o poti suporta. Mie cel putin mi-a spus ca dupa 6 saptamana. sa merg la control. E interzis contactul sexual in aceasta perioada de vindecare si mi-a spus medicul sa fac spalaturi cu ceai de galbenele o seara si o seara cu ceai de musetel. Oricum pentru. a nu se agrava trebuie neaparat cauterizare. Sanatate.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand sa apelezi la o clinca specializata pe boli canceroase, pentru investigatii. In Romania este f ridicata mortalitatea din cauza colului uterin. Am avut si in familie un asemenea caz, soldat cu deces. S-a aflat doar in ultimul stadiu, deoarece nu a avut dureri inainte.

| bubu_7778 a răspuns:

Am suferit o astfel de interventie acum un an.Nu pot spune ca nu doare deloc dar la mine a durat ff putin desi aveam o rana destul de mare inconjura tot colul. A durat in jur de 10min maximum si eu am asociat durerea cu durerea de burta atunci cand esti in prima zi de menstuatie.Trece destul de repede, cam in 2luni dar nu ai voie contact sexual si control de rutina din 6 in 6 luni, babes papanicolau.

| andreea_9905 a răspuns:

Of of ranile astea...am facut si eu cauterizare acum 1 zi sadsi m-a durut cam rau si in timpul cauterizarii si dupa...eu am avut si raceala puternica si din cauza aia durerile au fost cam mari si depinde si cat de mare si adanca este rana, in 3 minute a terminat cauterizarea a fost cam mare rana dar nu adanca.asa ca nu-ti fie frica depinde de organism, cum suporti tu aceea durere. Dupa cauterizare nu trebuie neaparat sa mai mergi la pansat sau eu stiu ce eu am primit injectii cu polidin, supozitoare diclofenac si dupa ce termin cu injectiile trebuie sa iau ovule cervicid si nu ai voie contact sexual cel putin o luna.Ai mare grija de tine si astept sa-mi spui cum a fost.Stai linistita este o durere suportabila la unele fete chiar nu doare deloc ti-am spus depinde de organism dar tu esti puternica sunt sigura. Te pup si multa sanatate iti doresc.Ai grija de tine

| andreea_9905 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun du-te la un cabinet privat ar fi mai bine acolo lucreaza cu grija si finut, mai bine ar fi la un barbat el se pricepe mai bine de cat femeile.Si despre aparatul de cauterizare este mic si subtire arata ca un creion in timpul cauterizarii vei sta tot pe masa de control dar ti se vor pune niste valve care va largi vaginul pentru a face cauterizarea.Asta nu este de loc dureros.

| rodi a răspuns:

Acum 3 saptamani am facut si eu o interventie de acest gen. M-a durut, dar nu este o durere insuportabila. Durata de vindecare completa e de doua luni. Dupa doua saptamani am fost la control si mi-a zis ca totul s-a refacut f.bine.Multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o prietena care a trecut prin asa ceva, si mi-a spus ca nu este o interventie dureroasa.
In nici un caz nu e vorba de cancer....doamne fereste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te doare deloc, si nu dureaza mult cel mult 7 min

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut si mie mi sa descoperit o rana pe colul uterin si mor de frica, cine a mai facut asa ceva ne poate oferi mai multe informatii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauterizarea doare putin, dar nu o durere insuportabila...cred ca daca lasi rana netratata doare mai rau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu doare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o astfel de rana, acum fac tratament, iar dupa ce il termin, trebuie sa merg la control. Daca rana s-a vindecat in urma tratamentului, ceea ce imi si doresc, nu mai trebuie cauterizata, daca nu, asta e, vreau sa scap de ea cat mai repede, caci vreau sa raman insarcinata.
intrebarea mea este:doare in timpul cauterizarii sau dupa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc Dana si anul trecut am facut o cauterizare a ranii colului, nu te speria nu e nimic dureros, chiar deloc! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut printr-o cauterizare si pot spune ca nu a fost nici 20% din ce ma asteptam eu.Eu am simtit acea"durere" ca pe niste intepaturi ce durau o secunda, apoi vreo 2 secunde nu mai simteam nimic, apoi iar(in total au fost vreo 7 intepaturi). Toata treaba a durat 5 minute. Mi-a fost anesteziata zona cu un spray.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am avut o interventie pe 12 Aprilie 2010, nu doare absolut deloc. Se trateaza in aproximativ 6 saptamani de la interventie interval in care nu trebiue sa ai contact sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi poate spune cineva ce clinica particulara face cauterizare cu laser si cat costa? multumescwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ramona si mie imi este frica de asa ceva si eu trebuie sa merg s-o fac dar mi-e teama ca o sa ma doara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma numesc andreea si am descoperit ca am o rana pe uter.in functie de ce imi iasa la analizele o sa ma cauterizez sau nu.imi este ffff frica de nu mai pot.nu stiu daca o sa doara sau nu. vreau mai multe informatii despre cauterizare.am aceasta rana de 1 an.credeti ca poate sa ma cauterizeze ...asp raspum.multumesc