| brbcris a întrebat:

De curand medicul ginecolog a descoperit ca am rana pe colul uterin.
Maine trebuie sa ma programez pentru cauterizare.As vrea sa stiu cat mai multe informatii despre acesta.
In general raman dureri dupa cauterizare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, nu ar trebui sa ai dureri, cel mult o jena, o neplacere timp de cateva zile. Ce trebuie sa stii este ca trebuie sa ramai, macar 15 ani in supraveghere ginecologica atenta, adica un consult plus test Papanicolaou la fiecare 6 luni.

| tyana a răspuns:

E bine ca ai descoperit acest lucru la timp.Nu o sa ai dureri(cel putin asa ar trebui). Intreaba medicul care iti face cauterizarea la cat timp iti poti relua activitatea sexuala si la cata vreme trebuie sa mergi la control.De asemenea ai mare grija cand alegi spitalul in care iti faci cauterizarea, intreaba daca au nevoie de ceva pentru acest procedeu, mai bine cumperi tu decat sa te trezesti cu cine stie ce infectii! Daca observi ca ceva e in neregula cand mergi pentru procedura, spune fara jena pentru ca sanatatea ta e mult mai importanta decat presupusa ofensare a personalului medical. E jale prin spitale de asta e important sa iti iei toate masurile de precautie.Multa sanatate si asteptam vesti bune!