| Lipsa47 a întrebat:

Mi s-a umflat ganglioni limfatici in partea stanga sub ureche, din ce cauza sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Ganglionii limfatici situaţi pe părţile laterale ale gâtului, submandibular sau în spatele urechii se pot inflama atunci când eşti răcit sau te doare gâtul. Infecţiile mai puternice pot duce şi ele la mărirea ganglionilor, care capătă astfel o consistenţă crescută şi o mai mare sensibilitate. Ei se pot inflama dacă ai tăieturi ori infecţii la nivelul cavităţii bucale sau tumori. De asemenea, virozele şi înţepăturile de insecte duc la inflamarea ganglionilor. Creşterea în dimensiune este, în general, rezultatul unei inflamaţii locale sau generalizate din organism. Prin mărirea în diametru a ganglionilor limfatici, organismul trage un semnal de alarmă asupra infecţiei. Cele mai frecvente cauze ale umflarii ganglionilor limfatici sunt infectiile (mai ales infectiile virale, cum sunt racelile obisnuite). Cu toate acestea, exista si alte tipuri de infectii, inclusiv bacteriene si parazitare, dar si alte posibile cauze ale inflamatiei ganglionilor limfatici. Acestea ar putea fi:
Infectii comune ca
- streptococ localizat la nivelul gatului;
- oreion;
- pojar;
- infectii ale urechilor;
- dinte infectat (abces);
- mononucleoza;
- rani infectate;
- tuberculoza;
- boli cu transmitere sexuala (cum ar fi sifilisul);
- toxoplasmoza - infectie parazitara rezultata din contactul cu fecalele unei pisici infectate sau a consumului de carne insuficient gatita;
Tulburari ale sistemului imunitar
- lupus - boala cronica inflamatorie care poate afecta articulatiile, pielea, rinichii, celulele sanguine, inima si plamanii;
- artrita reumatoida - boala cronica inflamatorie care afecteaza membranele sinoviale ale articulatiilor;
- HIV - virusul care cauzeaza SIDA.

Cancere
- limfom - cancer al sistemului limfatic;
- leucemie - cancer al tesuturilor care au rol in formarea sangelui, inclusiv maduva osoasa si sistemul limfatic;
- alte tipuri de cancer care au avansat pana la ganglionii limfatici.
Alte posibile cauze (rare) includ utilizarea anumitor medicamente, cum ar fi fenitoina, care previne declansarea convulsiilor, dar si cele pentru imunizare, cum ar fi malaria.
In concluzie, cel mai indicat lucru ar fi sa mergi la medicul de familie pentru o consultatie. Sanatate maxima!

3 răspunsuri:
| allynna17allynna a răspuns:

Poate ai facut rubeola. De obicei asa se umfla...

| zozoMik a răspuns:

Buna.
Daca de curand vreun prieten de-al tau a avut rubeola, ai contactat si tu virusul.
Daca nu, inflamarea ganglionilor nu indica altceva decat o infectie in corp, stii tu,,, raceli:S happy

| Chillcs a răspuns:

Cel mai adesea se umfla si se inflameaza ca urmare a unei infectii. Cu toate acestea, exista mai multe cauze posibile ale inflamatiei ganglionilor limfatici.