| Electronistu a întrebat:

Mi-s-a umflat gingia langa masea s-a facut ca o galma si o sparg mai mereu si ma cam doare si maseaua ce credeti ca ar putea fi va rog spuneti-mi imi este cam frica!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai un abces, trebuie să mergi la stomatologie pentru drenaj.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Este un abces dentar-o punga de puroi in interiorul tesuturilor din jurul ei. Pune comprese cu apa rece pe partea externa a obrazuli. Evita caldura! Ia un antiinflamator-diclofenac daca ai peste 12 ani si fa-i o vizita medicului stomatolog.O seara linistita fara durere!

| Electronistu explică (pentru Raniia):

Mersi pentru informatie happy

| Felys a răspuns:

Un abces, cand o spargi nu curge puroi de acolo, daca e asa trebuie sa iei antibiotic, ideal este tetraciclina, cate 2 la 6 ore cateva zile, sanatate

| Electronistu explică (pentru Felys):

Ba da curge crying dar de ce ma doare si maseaua cand se umple cu puroi in acel loc?

| Felys a răspuns (pentru Electronistu):

Pentru ca acolo este o infectie si de aia doare, nu maseaua doare ci gingia dar durerea este difuza si nu iti poti da seama exact, totusi asta este motivul durerii, cand se va vindeca abcesul va dispare si durerea, ia antibiotic 7 zile cum ti-am spus si va trece

| Electronistu explică (pentru Felys):

Mersi frumos happy de informatie!

| Elizuuu a răspuns:

Nu te ingrijora happy Este din cauza ca mananci prea multa carne si prajeli. Trebuie sa mananci multe fructewinking Nu ti-o mai sparge, o sa se vindece singura in vreo 2 zile. Funda? puppy dog eyes

| Electronistu explică (pentru Elizuuu):

Dar o am de mult timp cam de vreo 7-8 luni dac o sparg ramne ca o gaura nu scap de ea eu cred ca ar fi mai bine sa imi scot maseaua sa nu fie cariata!