| RenePt a întrebat:

MI s-au inflamat foarte tare gingiile. S-au mărit si intre dinții din fata s-a ridicat intre dinți. E foarte inconfortabil. Ce sa fac pe moment? nu pot merge azi la dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ruPfashu a răspuns:

Este vorba de gingivita. De obicei se inflameaza si sangereaza usor la periaj. Cand bolile gingiilor progreseaza, apare parodontopatia (atunci cand gingia se desprinde de dinti, lasand spatii adanci si in cazul asta poti sa ajungi sa-ti cada dintii foarte usor).
Sfatul meu: Pana cand ai sa ai posibilitatea sa mergi la dentist, ia si spala-te des pe dinti. Periaza chiar si pe gingii.
Bafta!

| CrisBoy a răspuns:

Salut! S-ar putea sa ai stomatita. Mie asa mi-a inceput cu gingiile inflamate si rosii. Cauta pe net stomatita aftoasa si vezi daca acestea sunt simptomele si poate gasesti si ceva solutii pe moment. Nu zic sigur ca asta este dar e posibil. Dar daca asta e nu prea ai ce sa ii faci, mie in 2 saptamani mi-a trecut. Mergi la medicul de familie ca iti va spune ce e, daca e de natura stomatologului sau, ca si in cazul meu de natura medicului specialist de la boli infectioase. Multa Sanatate!