| Radandam a întrebat:

Modificări de sinuzita cronica maxilara dreapta. Ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Inseamma ca ai o sinuzita maxilara cronica, sinusul maxilar drept fiind cel afectat.
Modificarile patologice care s-au produs sunt greu de ghicit pentru ca noi nu avem tabloul complet, dar se pot referi la diverse aspecte cum ar fi:
-degradarea peretilor ososi si/sau a cavitatii sinusale;
-perforarea sinusului, permitand acestuia sa comunice cu cavitatea bucala;
-trecerea sinuzitei si la celelalte sunusuri.