| Ruines a întrebat:

Munca pe care o desfasor la birou nu imi prea da timp de activitati fizice si muschii incep a mi se atrofieze ( si asa eram prea slab...). Ce exercitii imi recomandati pentru a opri atrofierea muschilor ( sa dureze 15 - 30 de minute), sa fie facute de maxim 2 ori pe zi si sa nu aiba efecte negative.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Am dat un exemplu. adaptezi fiecare exercitiu la cate repetari poti sa faci.

Daca faci flotari, genoflexiuni, tractiuni cu bratele departate si flotari inclinate (pentru umeri) si abdomene, lucrezi absolut toate grupele musculare. Daca nu ai timp fa exercitiile astea de 2 ori pe saptamana si o sa o sa iti mentii muschii asa cum sunt. Nu vei creste, dar nici nu vei mai scadea.

Daca vrei poti sa mai adaugi un exercitiu pentru triceps ca asta http://www.youtube.com/watch?v=nx9gVDCnT84, dar tricepsul lucreaza indirect atunci cand faci flotarile deci parerea mea e ca nu e absolut necesar.

Bineinteles ca sunt o gramada de exercitii pe care le poti face, dar daca ai spus ca nu ai timp mai de nimic ti-am dat un minim de exercitii esentiale pe care il poti face lejer in 15 minute.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la sală sau gimnastică medicală.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Legiuitoarea a răspuns (pentru Ruines):

Bună din nou.
Înainte de culcare și dimineața, la trezire poți face exerciții. Nu vrei!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Legiuitoarea a răspuns (pentru Ruines):

Bună iar.
http://www.ziare.com/articole/exercitii+fizice+dimineata
Lasă lenea!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Nickname1890 a răspuns:

Fa cate un exercitiu pentru fiecare grupa musculara 2 zile pe saptamana o data pe zi este suficient.

O serie de 30 de flotari, o serie de 30 de genoflexiuni, 10-20 tractiuni in functie de cate poti sa faci si flotari pentru umeri http://www.youtube.com/watch?v=f5_gnx670H0 poti sa le faci lejer in palme fara niciun aparat ca in filmulet.

Muschii se atrofiaza doar atunci cand nu mai mananci destule proteine daca iti iei destule proteine din mancare muschii or sa ramana asa cum erau.

Răspuns utilizator avertizat
| Nickname1890 a răspuns (pentru Ruines):

Cel mai indicat ar fi sa le faci asa exact cum sunt acolo. In principiu pentru mentinerea muschilor poti sa le faci cam cum vrei atata timp cat mai pui muschiul in functiune din cand in cand.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Ruines):

Am dat un exemplu. adaptezi fiecare exercitiu la cate repetari poti sa faci.

Daca faci flotari, genoflexiuni, tractiuni cu bratele departate si flotari inclinate (pentru umeri) si abdomene, lucrezi absolut toate grupele musculare. Daca nu ai timp fa exercitiile astea de 2 ori pe saptamana si o sa o sa iti mentii muschii asa cum sunt. Nu vei creste, dar nici nu vei mai scadea.

Daca vrei poti sa mai adaugi un exercitiu pentru triceps ca asta http://www.youtube.com/watch?v=nx9gVDCnT84, dar tricepsul lucreaza indirect atunci cand faci flotarile deci parerea mea e ca nu e absolut necesar.

Bineinteles ca sunt o gramada de exercitii pe care le poti face, dar daca ai spus ca nu ai timp mai de nimic ti-am dat un minim de exercitii esentiale pe care il poti face lejer in 15 minute.

| DenisCrisan a răspuns:

Nu prea stiu vreun exercitiu sa aiba efecte negative. Poate doar facut in exces.
Oricum, te-ai gandit sa alergi? Hai ca nu e greu, 1 km - 2, 15-20 minute.

Răspuns utilizator avertizat