| mgtow a întrebat:

Nivelul de hemoglobină A1c 5,2% [4, 0 - 6, 3]
Se recomandă un HbA1c de 48 mmol / mol (6, 5%)
punct de tăiere pentru diagnosticarea diabetului. O valoare mai mică de
48 mmol / mol (6, 5%) nu exclude diabetul diagnosticat
folosind teste de glucoză.

Ultimile analize pentru detectarea globulelor rosii din sange, valoarea e peste medie. Medicul a recomandat dupa 2 luni sa repetam diagnosticul pentru a determina daca creste nivelul sau ramane la fel. Nu inteleg ce treaba are diabetul aici? Mi s-a zis ca testele de colesterol si sange sant perfecte doar hemoglobina e distorsionata sa nu imi fac griji ca nu e nimic. Apneea de somn poate avea legatura cu nr de globule rosii in sange? Daca creierul nu primeste oxigen cand doarme se blocheaza respiratia si organismul produce mai multe globule rosii pentru a permite oxigenului sa circule mai usor in corp. Alta varianta nu cred ca poate sa fie.

In copilarie mi s-a zis ca am polipi desi pot respira bine, acest factor poate avea legatura cu cele de sus mentionate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

HbA1C pana in 5, 7 inseamna sanatos
5, 7 - 6, 4 inclusiv e prediabet
6, 5 in sus e diabet

Insa nu neaparat, testul de toleranta la glucoza cu 75 g (ca asa se face) zice adevarul, e asa:
Bazal adica pe nemancate sub 100
La o ora de la glucoza sub 155
La 2 ore sub 140
La 3 ore ar trebui sa fie iar sub 100

Asta e criteriu precis de diagnostic, poti avea Hb-ul si 5, 3, daca testul iese prost, ai probleme.
Astia zic ca la o ora de la glucoza nu e relevant, ba este, ca poti avea pe restul bune si la o ora 205 de ex, si deja ai probleme care vor cam avansa, si deci iei masuri din timp.

La Sanador de ex lua din 30 in 30 minute pana la 2 ore. La restul protocolul e bazal si la 2 ore si atat.
Diabetul are treaba la o adica ca afecteaza tot organismul, si prediabetul.
Daca nu ai facut testul cu glucoza nu poti spune ca nu ai nimic.

| mgtow explică (pentru Mosotti):

Daca era diabet ziceau dar a zis ca e bine doar celulele rosii sant in numar mare in organism. In 2 luni alt test sa vada evolutia daca cresc sau nu

| mgtow explică (pentru Mosotti):

Https://images.app.goo.gl/g7chkh6iCqZVdihx9 e bine trebuie sa am grija sa nu consum dulce

| mgtow explică (pentru Mosotti):

A blood sugar level less than 140 mg/dL (7.8 mmol/L) is normal. A reading of more than 200 mg/dL (11.1 mmol/L) after two hours indicates diabetes. A reading between 140 and 199 mg/dL (7.8 mmol/L and 11.0 mmol/L) indicates prediabetes. Auzi daca mananc doar 1 masa pe zi intre orele 11 - 2pm restul apa si 2 iaurturi noaptea inainte de somn pot slabi putin? Vreau sa ard ceva grasimi desi nu sant gras doar putina burta

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Daca e bine, e okey inseamna pe partea cu diabetul. Mama ta are diabet? Cat ti-a iesit aia Hba1C? Si cat ai glicemia pe nemancate?
Pai ce am zis eu, doar ca eu am zis si la o ora ca trebuie sa fie sub 155, am fost la un medic in varsta si i-am zis "domne..totusi..si la o ora cat trebuie sa fie?" si a zis asa zambind "pai totusi sub 155".

Si asa este, cand mancam multe prajituri prin 2008 toamna, aveam la o ora 145, deci e clar ca nici la o ora n-are voie sa sara aiurea la infinit.

Pai poti slabi daca ai mai putine Kcal decat arzi, nu conteaza ce mananci, de cate ori mananc si cand mananci. E f simplu.
Ar trebui un 3 mese pe zi echilibrate asta pentru sanatate, legumem carne slaba fripta, mancare gatita, supa, lactate degresate, ceva paine integrala, nu o masa, deci sa ai un 1500 Kcal/zi, ca arzi cam 2300, si sa slabesti macar asa 3, 5 kile intr-o luna.

Strict pentru slabit cont Kcaloriile si atat, pentru sanatate mai cont sa ai macar 2-3 mese pe zi, si sa fie cu ce trebuie nutritiv. Mai merg si maxim 2 fructe pe zi. Desi legumele au destule vitamine, nu ar mai conta ca nu mananci fructe.