| Denissa97 a întrebat:

Nu imi mai vine menstruatia. Ma doare burta si am simptomele venirii. Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Ai un dereglaj hormonal.Te duci la ginecolog si ii spui treaba asta iar el iti va recomanda niste pastile foarte apropiate de anticonceptionale.Vei face un tratament de o luna, in general si ar trebui sa se regleze.

Nu e o problema grava, dar poate fii stresanta pentru voi, domnisoarele.Dar se poate agrava daca nu o tratezi corespunzator.

13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca ai simptomele premenstruale, atunci trebuie sa mai ai putina rabdare.
http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-premenstrual-sau-pms

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru bursuc001):

Cred ca putem trage concluzia cum ca are in jur de 16 ani din moment ce are numele Denissa97 happy.Pe langa asta, chiar daca ma insel, puteai si tu simplu sa recomanzi o vizita la ginecolog.Nu vreau sa iti jignesc capacitatiile intelectuale, dar copy-paste poate face orice. Data viitoare incearca sa iti spui parerea ta, nu a altora de pe diverse site-uri de specialitate. Daca stii, daca nu, abtine-te! E cel mai bine.

| bursuc001 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Bună seara!

Din PĂCATE, aşa-zisa ta "inteligenţă" ( pe care vrei s-o afişezi ) lasă de dorit, LIPSEŞTE chiar sad

Dacă NU şti cine sunt, NU mai fă PRESUPUNERI eronate!

Data viitoare, când vrei să faci pe "deşteptul" cu mine, să vi cu ARGUMENTE!

Pentru "plictiseala" ta, să faci bine să cauţi pe acele "site-uri de specialitate" ( de care aminteai mai sus ) şi să vezi unde ( sau dacă ) găseşti răspunsul dat de mine, apoi te vei lămuri că NU a fost nici un copy & paste rolling on the floor

O seară frumoasă.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Ori intarzie ori esti gravida.N-ai 5 lei pentru un test? Da-o naibi de treaba...

| Denissa97 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Nu mi-am inceput viuata sexualawinking desteptule! daca o incepeam mentionam

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Denissa97):

Bine ca ai postat in Dragoste si Sex si nu la Sanatate, desteapt-o!

| Denissa97 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Aaa si inca cevawinking testul de sarcina nu e 5 lei laughing) e in jur de vreo 15winking am avut si eu mama insarcinata

| Denissa97 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Am postat aici pentru ca aici sunt sigura ca voi primii raspuns ...ptr cultura ta. unde petreceti timpul mai mult la dragoste si sex sau la sanatate?laughing)))))))))))))))

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Denissa97):

Nu stiu. Uite-te unde sunt eu mai activ, de exemplu.Si daca vrei sa iti rezolvi o problema nu fa pe cocosul.Adica minte-ne pe noi, nu-i nici o problema, dar nu te mintii pe tine.

Dupa cum am spus.Ori intarzie ceea ce e perfect normal la varsta ta, ori ai un dereglaj hormonal ori esti gravida.Alege!

| Denissa97 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Am dureri si mi-a intarziat 8 zile..am mai avut probleme acum doi ani imi venea din 3 in 3 luni.sad

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Denissa97):

Ai un dereglaj hormonal.Te duci la ginecolog si ii spui treaba asta iar el iti va recomanda niste pastile foarte apropiate de anticonceptionale.Vei face un tratament de o luna, in general si ar trebui sa se regleze.

Nu e o problema grava, dar poate fii stresanta pentru voi, domnisoarele.Dar se poate agrava daca nu o tratezi corespunzator.

| varcolaccc a răspuns:

Daca ai facut sex da se poate sa fii gravida. Doar tu stii.

| Geezgirl a răspuns:

E posibil din cauza faptului ca ai fost racita sa intarzie. Nu iti face griji. O vizita la ginecolog te-ar ajuta happy