| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Nu mai pot purta deloc tocuri
Inainte purtam de maxim 5 cm dar acum numai port deloc plus ca trebuie sa-mi schimb toata incaltamintea.Motivul e ca am crescut dintr-o data iar daca imi mai i-au tocuri chiar si de 5 cm is inalta cat usa.
Mie doctorul mi-a spus ca aceasta crestere o sa se opreasca la 21 de ani si voi avea in jur de 1, 79-1, 80.
Faza e ca dintr-o data imi dau drumu la crescut si deja am ajuns la masura respectiva.Pur si simplu dintr-o data.
mama mea e mai micuta are cam 1, 65 dar tata are 1, 87 iar eu seman cu tata cam in toate domeniile.S-ar putea ca din cauza ca este el inalt sa fi crescut si eu? mentionez ca tata in tinerete a facut mult box si sport iar eu la randu meu sunt instructor de dans.Se poate din cauza dansului sa ma fi inaltat asa dintr-o data?
Eu stiu ca fetele pe la 16 ani se opresc din crestere iar la mine culmea la 16 ani mi-am dat drumu la crestere dintr-o data.Acum am 18 ani
Si inca o intrebare, daca deja am ajuns la 1, 79 voi mai creste cum mi-a spus doctoru pana la 21 de ani?
Totusi nu mi-ar placea sa fiu prea prea inalta.
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sa o iau invers. Doar daca porti tocuri foarte inalte ai probleme cu spatele. Sint unele persoane, dar putine, care stiu cu adevarat sa mearga si pe asa ceva. Persoanele inalte in general sint predispuse la probleme cu coloana, cu sau fara tocuri. Se si spune ca discopatia este "boala oamenilor inalti". Normal, pe coloana apasa o greutate mai mare. Sint si tocuri mai mici. Sa te invat o smecherie: tocurile ortopedice, adica cele pline. Nu le simti inaltimea.
Daca porti tocuri 3-4-5 cm, pozitia va fi mai dreapta. Coloana se va indrepta. Daca nu porti tocuri (cit de mici), vei avea mereu tendinta sa te apleci in fata si vei face cocoasa. Abia atunci vei avea probleme. Plus ca fara tocuri, talpa piciorului se va intinde si va apare platfusul. E al dracului de dureros si obositor, daca nu te-ai nascut cu asa ceva.
Sa-ti mai spun ce frumos arata un picior intr-un pantof cu toc? Muschiul se intinde altfel... Spui ca abia te-ai obisnuit cu 5 cm. Ia mai joase si pastreaza pantofii actuali pe mai tirziu. Dar sa nu te temi ca arati prea inalta. Sincer, la inaltimea pe care spui ca o ai, nici nu se mai vede ca te-ai inaltat pe tocuri. Altfel sta problema la cele micute. Fii femeie, fii frumoasa, lasa birfele care oricum vin.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o regula ca cineva sa creasca de la virsta... pina la virsta. In nici un caz nu se opreste cresterea la 16 ani. In jur de 21, da si depinde de multi factori. De regula, fiecare generatie creste mai inalta decit parintii. Asta nu inseamna ca fiii tai vor avea 2, 5m.
Dar, de ce sa nu porti tocuri? 5cm nu e prea inalt. Apoi, cu tocuri (moderate), coloana sta mai dreapta, e chiar indicat. As mai spune si alte argumente pro-tocuri dar, imi sar in cap "cunoscatorii".

| SchiZz20CMrecords explică (pentru anonim_4396):

Lasa-i pe cunoscatori ca tu mie imi raspunzi nu lorhee hee
eu nu am nimic cu tocurile doar ca acum parca is cat o camila cu ele ..adevarul e ca nici nu prea stiu sa umblu de abia ma obisnuisem cu maxim 5 cm
eu am auzit ca persoanele inalte care poarta tocuri vor avea probleme cu spatele.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu porti tocuri? Si dacă da cît de inalt?

| SchiZz20CMrecords explică (pentru CristiDinBucuresti):

Numai port deloc... purtam maxim de 5 cm

| anonim_4396 a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Am sa o iau invers. Doar daca porti tocuri foarte inalte ai probleme cu spatele. Sint unele persoane, dar putine, care stiu cu adevarat sa mearga si pe asa ceva. Persoanele inalte in general sint predispuse la probleme cu coloana, cu sau fara tocuri. Se si spune ca discopatia este "boala oamenilor inalti". Normal, pe coloana apasa o greutate mai mare. Sint si tocuri mai mici. Sa te invat o smecherie: tocurile ortopedice, adica cele pline. Nu le simti inaltimea.
Daca porti tocuri 3-4-5 cm, pozitia va fi mai dreapta. Coloana se va indrepta. Daca nu porti tocuri (cit de mici), vei avea mereu tendinta sa te apleci in fata si vei face cocoasa. Abia atunci vei avea probleme. Plus ca fara tocuri, talpa piciorului se va intinde si va apare platfusul. E al dracului de dureros si obositor, daca nu te-ai nascut cu asa ceva.
Sa-ti mai spun ce frumos arata un picior intr-un pantof cu toc? Muschiul se intinde altfel... Spui ca abia te-ai obisnuit cu 5 cm. Ia mai joase si pastreaza pantofii actuali pe mai tirziu. Dar sa nu te temi ca arati prea inalta. Sincer, la inaltimea pe care spui ca o ai, nici nu se mai vede ca te-ai inaltat pe tocuri. Altfel sta problema la cele micute. Fii femeie, fii frumoasa, lasa birfele care oricum vin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda.