| anaconda26 a întrebat:

Nu mai pot scapa de acnee! Sunt baiat. Aceasta si-a facut aparitia de la 14 ani dar foarte putine. Zonele cele mai afectate sunt pe obraji(aproape toata zona mai putin pe langa nas). Pe la 15 ani a inceput sa se agraveze. Septembrie anul trecut (2017) am urmat sfaturile unui dermatolog care am incercat foarte multe creme dar degeaba. Prin decembrie 2017 a inceput sa se agraveze iar in februarie am urmat sfaturile altui dermatolog. Mi-a dat o crema dimineata, una seara si pastile(antibiotic). In o luna, doua incepuse sa imi treaca, mai avand doar cateva pete pe obraji. Am oprit tratamentul 2-3 luni mai aveam doar cateva pete. Prin octombrie(2018) a inceput din nou sa se agraveze urmand ca in noiembrie sa ma duc la dermatologul care mi-a dat acele creme si pastile. Din noiembrie si pana acum am luat alta crema de dimineata si una de seara plus alte pastile.
A trecut aproape o luna. Nu se vede deloc efectul. De ce nu scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ce mananci? Ce inaltime si greutate ai? Faci sport? Povesteste putin despre stilul tau de viata.

Ai mai avut persoane in familie ce au avut probleme cu acneea?

| anaconda26 explică (pentru Ineys):

Nu mai mananc de la fast-food, fara ciocolata, fara lactate(mai rar) si fara bauturi acidulate. Nu fac sport. Nu am avut persoane in familie ce au avut probleme cu acneea.

Am 1.80 si 56kg

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Ai intrebat dermatologul daca poate fi ceva de la alimentatie? Tu acum ai 16 ani? Daca da... Tre' sa ai rabdare sa se termine transformarile de la tine din organism. Posibil pe la 18 ani sa scapi de ele.

| CarmenMmmm a răspuns:

Probabil trebuie sa schimbi dermatologul, sau tratamentul. Eu am un verișor care a ținut un tratament strict, câteva luni și acum nu mai are nici o problema, el avea pe toată fata.

| George0010 a răspuns:

Si eu am avui acnee pe aproape 60% din fata si nu am dat cu nimic au disparut de la sine.